Kimyasal Kayıt Sistemi – kksYüklə 2,01 Mb.
tarix02.10.2018
ölçüsü2,01 Mb.
#72071

description: description: description: description: ab_tr_en_color2
Bu proje Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa

Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilmektedirTechnical Assistance for Implementation of REACH Regulation

REACH tüzüğünün uygulanması için teknik destek projesi
(Kimyasal Kayıt Sistemi – KKS)

Yardım Masası Kullanım Kılavuzu
Sözleşme no

TR0802.02-01/001

Sözleşme Yetkili

Merkezi Finans ve İhale Birimi (MMİÜ)

Yararlanıcı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (ÇŞB)

Raporun Adı

Yardım Masası Gereksinim Dokümanı

İlgili Proje Faaliyeti

Faaliyet Seti 6

Belge Dosya Adı

KimyasallarYardımMasasıKullanimKlavuzu.docx

Yayın Tarihi

2013.07.01

Hazırlayan

Selda Düzgünoğlu, LHDDE

Mutlu Mutlutan, LHDSIE
Gözden geçiren

Gülün Egeli, DTL

Hedef okuyucu

PCU-IT

Belge Geçmişi

Versiyon no

Gözden Geçirme Tarihi

Gözden Geçiren

Değişikliklerin Özeti

1.0

2013.06.10

TDE

İlk sunum

2.0.

2013.07.01

TDE

Ek düzenlemeler yapılmıştır.

3.0

2013.09.09

TDE

Yeni güncellemeler yapılmıştır.

İÇİNDEKİLER
KISALTMALAR 1

1 GİRİŞ 2

2 KİMYASALLAR YARDIM MASASI WEB SAYFASI 3

2.1 Ana Sayfa 3

2.2 Alt Sayfalar 4

2.3 Haberler ve Duyurular Sayfaları 5

2.4 Sık Sorulan Sorular Sayfası 7

2.5 Soru Formu 8

3 KİMYASALLAR YARDIM MASASI YÖNETİM PANELİ 11

3.1 Yönetim Paneli Ana Sayfa 11

3.2 Yönetim Paneli Sayfa Yönetimleri 14

3.3 Yönetim Paneli Duyurular Bölümü Yönetimi 18

3.4 Yönetim Paneli Haberler Bölümü Yönetimi 19

3.5 Yönetim Paneli Sık Sorulan Sorular Bölümü Yönetimi 20

3.6 Yönetim Paneli E-posta Ayarları Bölümü Yönetimi 21


KISALTMALAR

ÇBS

ÇŞB’nın Çevresel Bilgi Sistem Portalı

ÇŞB

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

TAT Projesi

REACH Tüzüğü’nün Uygulanması İçin Teknik Destek (EuropeAid/129602/D/SER/TR) Projesi

BT

Bilgi Teknolojileri

KKDİK

Kimyasalların Kaydı, Değerlendirmesi, İzni ve Kısıtlanması 

1 GİRİŞ

Türkiye’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (ÇŞB )Bilgi Teknolojileri (BT) sistemleriyle ilgili olan faaliyetler de dahil olmak üzere varolan Türk kimyasallar mevzuatının uygulanmasından sorumlu olan ulusal yetkili otoritedir.

EuropeAid tarafından finanse edilmekte olan EuropeAid/129602/D/SER/TR Projesi, REACH Tüzüğü’nün Uygulanması için Teknik Destek Projesi kapsamında, Aktivite 6 REACH Yardım Masası uygulamasına yönelik teknik danışmanlık faaliyetlerini öngörmektedir. Aktivite 6 kapsamında devreye alınacak 'Yardım Masası' uygulamasının bakım ve onarımı kapsamında tüm sorumluluk ÇŞB'na aittir.

Bu doküman, belirlenmiş olan gereksinimler doğrultusunda tasarımı ve geliştirimi tamamlanmış Kimyasallar Yardım Masası uygulanmasının kulanımına yönelik bilgileri içermektedir. Kimyasallar Yardım Masası uygulaması, • içerik verilerinin sunulduğu ve vatandaşın kimyasallar kapsamında sormak istediği soruların girişi yapabileceği 'Soru Formu' bölümü,

 • içerik yönetim sayfalarını kapsayan yönetim panelinden

oluşmaktadır.
2 KİMYASALLAR YARDIM MASASI WEB SAYFASI
Kimyasallar Yardım Masası uygulamasının Bakanlık ağ yapısı üzerinde yer alan ve 172.17.23.116 IP adresli sunucu üzerinde kurulumu yapılmıştır. Web sayfasına erişimler 172.17.23.116 adresi üzerinden bir tarayıcı vasıtasıyla yapılacaktır. Tarayıcı üzerinden Kimyasallar Yardım Masası web sayfasına ulaşılması ve uygulamanın 'Ana Sayfa' görünümü ile açılması sağlanmaktadır. Internet üzerinden https://kimyasallar.csb.gov.tr/ adresi ile Kimyasallar Yardım Masası sayfalarına erişim mümkün olmaktadır.


  1. Ana Sayfa

Şekil-1 ile gösterilen 'Ana Sayfa' kapsamında dört temel bölüm yer almaktadır; • Ana sayfadan erişilebilecek diğer sayfalara bağlantıları içeren menü görünümü

 • Yayınlanan maksimum on adet duyuruyu içeren resimlerle de görselleştirilmiş duyuru paneli

 • 'Soru Formu' sayfasına geçiş bağlantısı

 • Kimyasallar Yardım Masası Kapsamı

Ana sayfa üzerinde ekranın sol tarafında yer alan menü ile web sayfasında yer alan diğer sayfalara erişim mümkün olmaktadır. Tasarım ve geliştirim süreçlerinde belirlenmiş olan alt sayfalar şu şekildedir; • REACH Nedir?

 • REACH Tüzüğü

 • KKDİK Nedir?

 • Mevzuat

 • Yardım Masası Amacı ve Kapsamı

 • Rehber Dokümanlar

 • Faydalı Bağlantılar

 • Sıkça Sorulan Sorular

 • Haberler

 • Duyurular

 • İletişim

Yönetim paneli üzerinden yeni sayfalar eklenebilir, mevcut sayfalarda güncelleme yapılabilir ya da mevcut sayfaların silinmesi sağlanabilmektedir.
Ana sayfada yer alan duyuru paneli ile görsel olarak eklenen resimler eşliğinde yayınlanan son on duyuruya hızlı erişim mümkün olmaktadır.
'Soru Formu' bağlantısının seçilmesi ile vatandaşın kimyasallar kapsamında Bakanlık uzmanlarına yönlendirmek istedikleri sorularını tanımlayabilecekleri soru formu ekranının açılması sağlanmaktadır.
Şekil Kimyasallar Yardım Masası Web Sayfası Ana Sayfa Görünümü  1. Alt Sayfalar

Ana Sayfa kapsamında ekranın sol tarafında yer alan menü bünyesinde dinamik olarak içeriğinin yönetilebildiği alt sayfalara erişim mümkün olmaktadır. Menü vasıtasıyla alt sayfalara ulaştığımızda genel olarak kullanıcıyı karşılayan ekran görüntüsü benzerlik göstermektedir. Menü üzerinden bir alt sayfa seçildiğinde, ekranın sağ tarafında seçilmiş olan sayfanın yüklenmesi sağlanmaktadır. Bu alan dinamik olarak yönetilebilmekte olup en son güncellenme tarihi sayfanın sağ üst köşesinde belirtilmektedir. Yeni açılan ekranın sol üst köşesinde yer alan 'Geri' düğmesi ile Ana Sayfa'ya dönüş sağlanmaktadır.


Ekranın sol tarafında yer alan menü bölümü alt sayfalara erişim durumunda da aktifliğini korumakta olup, diğer sayfalara erişim menü üzerinden sağlanmaktadır.


Şekil Örnek Alt Sayfa Görünümü

  1. Haberler ve Duyurular Sayfaları

Ekranın sol tarafında yer alan menü üzerinde 'Haberler' ve 'Duyurular' olmak üzere iki ayrı alt sayfa yer almaktadır. Duyurular kapsamında en güncel maksimum 10 duyuru aynı zamanda Ana Sayfa üzerinde bulunan görsel duyuru paneli vasıtasıyla da kullanıcıya sunulmaktadır. Haberler ve Duyurular, yetkili kullanıcıların yönetim paneli kapsamında tanımladıkları yayın süresine göre tarihsel sırada sunulmaktadır. Yayınlanma süresi dolmuş haber ve duyurular otomatik olarak sayfadan kaldırılmaktadır.


Haberler alt sayfası seçildiğinde ekranın sağ tarafında yayınlanan haberlerin haber başlığı, haber yayınlanma tarihi ve haber içeriği ile listelenmesi sağlanmaktadır. Habere ait detaylara erişmek için ilgili haber içeriğinin altında yer alan 'Devamı' bağlantısının seçilmesi ile haber detayları ile mevcut ekranın güncellenmesi mümkün olmaktadır.
Duyurular alt sayfası seçildiğinde ekranın sağ tarafında yayınlanan duyuruların duyuru başlığı, duyuru yayınlanma tarihi ve duyuru içeriği ile listelenmesi sağlanmaktadır. Duyuruya ait detaylara erişmek için ilgili duyuru içeriğinin altında yer alan 'Devamı' bağlantısının seçilmesi ile duyuru detayları ile mevcut ekranın güncellenmesi mümkün olmaktadır.Şekil Haberler Alt Sayfası Örnek Görünümü

  1. Sıkça Sorulan Sorular Sayfası

Ekranın sol tarafında yer alan menü üzerinde 'Sıkça Sorulan Sorular' bağlantısı seçilerek, ekranın sık sorulan sorular alt sayfası ile güncellenmesi sağlanmaktadır. Bu kapsamda yer alan soru içerikleri 'Yönetim Paneli' bünyesinde yetkili kullanıcıların tanımladıkları soru başlıklarını ve içeriklerini kapsamaktadır.

Ekranın üst kısmında yer alan arama bölümü sayesinde , anahtar kelimeler üzerinden sistemde yer alan soruların filtrelenmesi sağlanmaktadır. Anahtar kelimeler virgül ',' ile birbirinden ayrılmaktadır.

Ekranda yer alan sorunun seçilmesi ile soruya ait cevap metnine erişim sağlanmaktadır. Cevap metninde sol üst köşede yer alan 'Geri' düğmesi ile bir önceki ekrana geri dönüş yapılmaktadır.

Şekil Sık Sorulan Sorular Alt Sayfası Örnek Görünümü  1. Soru Formu

Ekranın sol alt köşesinde yer alan 'Soru Formu' bağlantısı seçilerek, kimyasallar kapsamında Bakanlık uzmanlarına yöneltilmesi istenilen soruların kayıtlarının yapıldığı bölümün açılması sağlanmaktadır.


Soru içeriği, Tüzel Kişi veya Gerçek Kişi olarak yöneltilebilmektedir. 'Tüzel Kişi' olarak kayıt yapılmak istendiğinde, 'Firma Adı ve Ticari Ünvanı' mutlaka belirtilmelidir.

'Gerçek Kişi' olarak soru kaydı açılmak istendiğinde 'Ad','İkinci Ad' ve 'Soyad' bilgileri talep edilmektedir. 'Ad' ve 'Soyad' içeriğinin boış bırakılmasına izin verilmemektedir.


'Tüzel Kişi' olarak seçim yapıldığında , 'Firma Adı ve Ticari Ünvanı, Firmanın Bağlı Olduğu İl, Ad, Soyad, Bağlantı Kurulacak E-posta Adresi, Soru Başlığı, Soru Kategorisi, Soru İçeriği' bilgi alanlarına veri girişi zorunludur.

'Gerçekl Kişi' olarak seçim yapıldığında , 'Adı, Soyad, İl, Bağlantı Kurulacak E-posta Adresi, Soru Başlığı, Soru Kategorisi, Soru İçeriği' bilgi alanlarına veri girişi zorunludur.


Soru İçeriği için maksimum 1000 karakterlik veri girişine izin verilmekte olup, diğer bilgi alanları maksimum 200 karakter ile sınırlandırılmıştır.

'İl ve Soru Kategorisi' bilgi alanları kapsamında ekranda yer alan liste üzerinden bir öğenin seçimi gerekmektedir.


Yöneltilen soru kapsamında bir belge eklemesi gerektiğinde 'Ek belge' bölümü kullanılarak en fazla 1 adet dosyanın yüklenmesine izin verilmektedir. Birden fazla dosya yüklenmesi gerektiği durumlarda dosyaların tek bir dosya altında depolanması (rar, zip gibi) ve sıkıştırılmış tek dosya halinde yüklenmesi gerekmektedir. Dosya boyutu en fazla 1MB ile sınırlıdır.
Bağlantı Kurulacak E-posta Adresi alanı mutlaka geçerli e-posta formatında olmalıdır.

Formlardaki zorunlu alanlar tamamladığında 'Gönder' düğmesine basıldığında, beyan edilmiş e-posta adresine bir aktivasyon numarası gönderilmektedir. Gönderilen aktivasyopn numarasının Şekil-6 ile gösterilen ekran üzerindeki bilgi alanına girilmesi sonunda açılan sorunun Bakanlık uzmanlarına yönlendirilmesi için kayıt altına alınması sağlanmış olur. Doğru aktivasyon numarası girilemeyen çağrıların sisteme kaydedilmesine izin verilmemektedir. En fazla üç defa hatalı aktivasyon girişine izin verilir, üçüncü aktivasyon numarası da hatalı ise sorunun yönlendirilmesi durdurulur. Doğru olarak girilen aktivasyon numarası sonrasında girilen veriler Bakanlık uygulamasında kayıt altına alınır ve açılan çağrıya ait çağrı numarası ekranda görüntğlenir.

Şekil Soru Formu Örnek GörünümüŞekil Soru Formu Kapsamında Aktivasyon Girişi
Şekil Soru Formu Aktivasyon Girişi Sonrası Bildirim Mesajı

Hava sok. 24/ 10 06690 Çankaya / ANKARA Tel : +90 312 440 27 27/ Fax : +90 312 440 84 77Yüklə 2,01 Mb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.genderi.org 2023
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə