Tüzel kiŞİ Sİgorta acenteliĞİ uygunluk başvurusunda dikkat edilmesi gereken hususlarYüklə 15,39 Kb.
tarix17.11.2017
ölçüsü15,39 Kb.
#10971

LEVHAYA KAYITLI ACENTELER VE UYGUNLUK BAŞVURUSUNDA BULUNACAK OLAN GERÇEK VEYA TÜZEL KİŞİ ACENTELERİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR
TÜZEL KİŞİ ACENTELER :


 • Hazine Müsteşarlığı’nın 22.04.2014 tarihinde yayımladığı Sigorta Acenteleri Yönetmeliği ve 22.05.2014 tarihinde yayımlamış olduğu Yönetmeliğin uygulanmasına ilişkin 2014/8 sayılı Genelge gereği aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi önem arz etmektedir.
 • Anonim şirketlerde ve limited şirketlerde temsil yetkisine haiz en az bir kişinin veya müdür olarak atanan üçüncü kişinin sigorta acentesi müdüründe aranan şartları taşıması gerekir. Sigortacılığa ilişkin yapılan işlemlerde, müdürde aranan şartları taşıyan en az bir temsil yetkisine haiz yöneticinin imzası gerekir.
 1. Türkiye’de yerleşik olunmalıdır.
 1. Şirket ortağı, müdürü, teknik personeli vb. Yönetmeliğinin 4’ncü maddesinin c fıkrasında belirtilen suçlardan hüküm giymemiş olmalıdır. 1. Müdür dışında en az bir teknik personel istihdam edilmesi gerekmektedir.
 1. Yardımcı teknik personel, teknik personel ve müdürün ikametgahı, merkez veya şubenin bulunduğu il sınırları içerisinde olmalıdır. Olağan iş akışını etkilemeyecek makul mesafeler de il sınırları kapsamında değerlendirilir. 1. Müdür yalnızca bir acentede çalışabilir.
 1. Birden fazla acentenin eşit hisselerle birleşerek, acentelik yapmak üzere bir A.Ş. veya Ltd.Şti. kurmaları ve ortakların tamamının acente olması halinde, içlerinden birinin müdürünün bu acentede de müdür olması %51 hisse şartı aranmaksızın mümkündür.
 1. Şirket türüne göre asgari ödenmiş sermaye miktarı 50.000.TL’den az olmamalıdır.
 1. Acente unvanlarında “Sigorta Aracılığı” veya “Sigorta Acenteliği” ifadelerinden birisi kullanılmalıdır. Acenteler, mevzuata aykırı olmamak kaydıyla unvanlarında ilave ifadeler kullanabilir.
 1. Şirket müdür ve teknik personelinin, SEGEM tarafından yapılan eğitim sınavını kazanmış olması gerekmektedir. 1. Şirket müdürlerinin öğrenim ve deneyim süreleri aşağıda belirtilen nitelikler çerçevesinde olmalıdır;
  1. Dört yıllık yüksek öğretim kurumlarından mezun olan kişilerden 1 yıl 6 ay, iki yıllık yüksekokulun ilgili (Sigorta, Risk, Aktüerya ve Bankacılık ve Sigorta) bölümlerinden mezun kişilerden ise iki yıl deneyim aranmaktadır.

Yönetmeliğin Uygulanmasına ilişkin Genelgenin 4.2 maddesince Bankalar ve özel kanunla kurulmuş ve kendisine sigorta acenteliği yapma yetkisi tanınan kurumlarda çalışanların deneyim hesaplaması “SEGEM” sertifikasının alındığı tarihten sonra geçerlidir.
  1. Dört yıllık yüksek öğretim kurumlarının sigortacılıkla ilgili bölümlerinden mezun kişilerden deneyim aranmamaktadır.
  1. 14.04.2008 tarihinden önce tüzel kişi acentesinde ortak olduğunu yada gerçek kişi acente olduğunu ticaret sicil kayıtları ile ispatlayanlardan öğrenim düzeyi ve mesleki deneyim şartları muaftır.

-Yönetmeliğin 5 inci maddesinin üçüncü fıkrası yalnızca Anonim Şirketler için Türk Ticaret kanununun 370 inci maddesinin ikinci fıkrası uyarınca uygulama alanı bulacaktır.


-Buna göre, Türk Ticaret Kanununun 370 inci maddesinin ikinci fıkrası gereğince anonim şirket yönetim kurulunun temsil yetkisini müdür olarak üçüncü kişiye devrettiği hallerde, temsil yetkisine haiz olan yönetim kurulu üyesinde Yönetmeliğin 5 inci maddesinin üçüncü fıkrasında belirtilen şartlar aranacaktır. Temsil yetkisine haiz olmayan diğer yönetim kurulu üyelerinde herhangi bir şart aranmaz.


GERÇEK KİŞİ ACENTELER: 1. Türkiye’de yerleşik olmalıdır.
 1. Sigorta Acenteleri Yönetmeliğinin 4’ncü maddesinin c fıkrasında belirtilen suçlardan hüküm giymemiş olmalıdır.
 1. 50.000.TL’lik beyan edilecek malvarlıklarının %50’sinin nakit, mevduat ya da devlet iç borçlanma senedi gibi nakde kolay dönüşebilir yatırım araçları olmalıdır.
 1. SEGEM tarafından yapılan teknik personel eğitim sınavının kazanılması gerekmektedir
 1. Gerçek kişilerin öğrenim ve deneyim süreleri aşağıda belirtilen nitelikler çerçevesinde olmalıdır;
  1. Dört yıllık yüksek öğretim kurumlarından mezun olan kişilerden 1 yıl 6 ay, iki yıllık yüksekokulun ilgili (Sigorta, Risk, Aktüerya ve Bankacılık ve Sigorta) bölümlerinden mezun kişilerden ise iki yıl deneyim aranmaktadır.
  1. Dört yıllık yüksek öğretim kurumlarının sigortacılıkla ilgili bölümlerinden mezun kişilerden deneyim aranmamaktadır.
  1. 14.04.2008 tarihinden önce tüzel kişi acentesinde ortak olduğunu yada gerçek kişi acente olduğunu ticaret sicil kayıtları ile ispatlayanlardan öğrenim düzeyi ve mesleki deneyim şartı aranmaz.

Yüklə 15,39 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə