Kub,shar,slindir



Yüklə 6,26 Mb.
tarix04.09.2023
ölçüsü6,26 Mb.
#121272
1-sinf matematika


Darsning maqsadi
Ta`limiy maqsad:O’quvchilarga yangi mavzu “kub,shar ,slindir” haqida tushuncha hosil qilish,arsni hisoblash malakalarinini shakllantirish.
Tarbiyaviy maqsad: O’quvchilarda buyuk ajdodlardan o’rnak olib..Vatan ravnaqi uchun yetuk,komil barkamol inson bo’lib shallanish tutg’ularini rivojlantirish
Rivojlantiruvchi:
O’qubchilarning topqirlik,chaqqonlik,matematika faniga go’lgan qiziqishini yanada rivojlantirish
Dars uslubi
Dars usuli
Yangi bilimlar va
tushunchalar
hosil qilish va
o‘zlashtirish
darsi
Ko‘rgazmali-
amaliy
Suhbat, bahs
guruhlarga
bo‘lib ishlash,
xotira mashqi
Dars tipi
Dars jihozi:
Tarqatma materiallar:
Kompyuter, proyektor, slaydlar, ko’rgazmalar,

Matematik savodxonlik, fan va texnika yangiliklaridan xabardor bo‘lish hamda foydalanish kompentensiyasi: mamlakatimizdagi bayram kunlarini bilish, kundalik faoliyatida uchraydigan turli chizmalardan foydalana olish.
1. Tashkiliy qism: 5 daqiqa
2. O`tilgan mavzuni takrorlash: 7 daqiqa
3. Yangi mavzu bayoni: 21 daqiqa
4. Darsni mustahkamlash: 9 daqiqa
5. Baholash: 2 daqiqa
6. Uyga Vazifa: 1 daqiqa
Darsning texnalogik xaritasi


Xush kelibsiz

Dasrning shiori

  • Ilmdan yaxshiroq xazina bo’lmas
  • Qo’lingdan kelgancha yig’a olsang bas

Maqsadimiz

  • O’qib- o’rganamiz,ijod qilamiz,
  • Shu ozod Vatanni obod qilamiz


FIKRNI TO’LIQ BAYON QILISH
VAQT DAN UNUMLI FOYDALANISH
INTIZOMLI VA FAOL BO’LISH
YANGILIKLAR SARI INTILISH
O’ZGALAR FIKRINI TINGLASH
OLTIN QOIDALAR

1. Quyidagi rasmda qanday shakllar tasvirlangan.


SAVOLLARGA JAVOB
BERING VA SIRLI SANDIQ
SOVRINIGA EGA GO’LING

Yangi mavzu

  • 1. Kub, shar, silindr, konus fazoviy shakllarga
  • misol bo‘la oladi. Har bir raqamga
  • mos kelgan shakllarning nomini ayting:
  • 2. Kub qanday geometrik shakllardan
  • tuzilgan?

ZINAMA-ZINA
BILIM QAYERGA
OLIB BORADI?
?
?
Baholash tartibi

?
?
4. Tarvuz qanday geometrik shaklga o‘x shaydi?

Masala

  • 5. Bir bog‘lamda 25 ta, ikkinchisida esa
  • 20 ta daftar bor. Ikkinchi bog‘lamda
  • birinchi bog‘lamdagiga qaraganda nechta
  • kam daftar bor? Birinchi bog‘ lamda
  • ikkinchi bog‘lamdagiga qaraganda nechta
  • ko‘p daftar bor?

Iqtidorli
o’quvchi
Iqtidorli
o’quvchi
O’quvchilarni baholash
  • Uyga vazifa:
  • Darsni yakunlash

kuchli hisobchi
kuchli hisobchi
Yüklə 6,26 Mb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə