Filon z AleksandriiYüklə 9,51 Kb.
tarix01.12.2017
ölçüsü9,51 Kb.
#13309

Filon z Aleksandrii
Filon, Żyd z Aleksandrii, urodził się około 25 r. p.n.e., a zmarł ok. 50 r. n.e.
I. Dualizm i monizm.

Filon należał do tych, którzy mieli tylko jeden przedmiot prawdziwego zainteresowania; Boga. U Filona jako pierwszego zauważyć mona pogląd iż zadaniem filozofii jest poznanie Boga. Świat rozpatrywany jest jako boskie dzieło i jego objawienie. Filon rozróżniał trzy podstawowe przeciwieństwa: 1. Boga i Świat

 2. Ducha i materię

 3. Dobro i zło

Zaobserwowany u niego dualizm, swoista dwoistość bytu łączyła się z potrzebą jedności. W tym widziano właściwe zadanie filozofii, aby mimo wszystko odnalazła jedność wszechświata, jedność boga i stworzonego przez Niego świata, ducha i materii, dobra i zła.


II. aleksandryjski schemat metafizyki.

Filon przyjmował, za innymi filozofami epoki, iż pomiędzy Bogiem i światem materialnym istnieje zbytnia przepaść aby te dwa pojęcia mogły znajdować się obok siebie jednym szeregu. Znalazł on ogniwo pośrednie – Logos. 1. Bóg – w nowym ujęciu, był On punktem wyjścia systemu, dotychczas za punkt wyjścia rozważań filozoficznych używany był świat, a Bóg był punktem dojścia. Filon stworzył nowe pojęcie Boga, synkretyczne pojecie. Składały się na niego elementy greckiego absolutu i żydowskiego jednego Boga.

Cechy greckiego absolutu:

 1. niezależność

 2. istnienie dzięki własnej naturze

 3. niezłomność

 4. niezmienność

 5. wieczność

 6. ponadczasowość

Cechy zaczerpnięte ze Starego Testamentu

 1. dobrotliwość

 2. potęga

 3. wszechwiedza

Bóg Filona jest niedostępny i niepojęty jest poza światem, nie jest w związku z żadną istotą skończoną. Jest również poza poznaniem: jest wyższy i doskonalszy ponad wszystko, co możemy poznać.

 1. Materia – przeciwległy kraniec w systemie Filona. Pojmowana po platońsku: bezkształtna, bezwładna, bezduszna, pozbawiona określonych własności, niebyła nawet bytem lecz tylko potencją, z której może być ukształtowany. Jeśli znajduje się w niej siła to tylko ujemna, będąca źródłem zła na świecie. Nie może być tworem Bożym, lecz jest odwieczna. Między materią a Bogiem jest tak duże przeciwieństwo, że nie może mieć miejsca bezpośrednie zetknięcie ich ze sobą. Dlatego też Bo Ne tylko nie stworzył materii ale i nie stworzył z niej świata. Jeśli świat materialny je stworzony i kierowany przez Boga to tylko pośrednio. Trzeba przyjąć ogniwo pośrednie – Logos.

 2. Logos – jak wyżej. Tym ogniwem były idee, prawzór materialnego świata.

 1. idee – myśli boże, nie istniejące samodzielnie.

 2. Lecz nie są one jedynie myślami Boga lecz i siłami, ponieważ myl Boga przeradza się od razu w czyn.

 3. Trzecim motywem Logosu jest ujęcie go jako osoby, anioła, pośrednika pomiędzy Bogiem a światem, więcej wysłannikiem i Jego zastępcą, jeszcze więcej synem Bożym, jeszcze więcej: drugim Bogiem. Jego stwórcą jest Bóg, on za z kolei jest twórcą świata, jest tym który ukształtował go z materii.


III. Psychologia.

Psychologia była dla Filona odbiciem metafizyki. Dusza ludzka to dla niego miejsce spotkania dwóch światów: materialnego i boskiego. Zmysłowa cześć duszy jest czysto materialna a rozum jest wpływem bóstwa. Tutaj także widzi potrzebę znalezienia elementu łączącego – logos. Tak jak kosmos, tak i dusza jest dla Filona szeregiem złożonym z trzech ogniw; rozum, logos, zmysły. 1. Rozum – najwyższa, intuicyjna władza, zdolność oglądania Boga.

 2. Logos – intelekt niższy, operujący zmysłowymi danymi.


IV. Etyka i teoria poznania.

Etyka Filona byłą odwróceniem metafizyki. Człowiek należy do najniższych tworów w drabinie bytów, ale zadanie jego jest dojść do jej szczytów. Metafizyka pokazuje jak drabina bytów schodzi do doskonałego boskiego bytu do niedoskonałego, etyka zaś jak byt niedoskonały może z powrotem wejść do doskonałości. Celem człowieka jest złącznie z Bogiem. Cel ten ludzkimi środkami nie jest osiągalny, osiągnąć go może tylko boska część duszy – rozum lecz tylko w wtedy gdy jest oderwany od ciała, czyli w tanach ekstazy i kontemplacji.Teoria poznania Filona je analogiczna do etyki. Wg niego prawda jest tylko w Bogu a człowiek może ją osiągnąć poprzez połączenie z Bogiem. Możliwe jest to tylko w stanach ekstazy i kontemplacji. Przyrodzone siły człowieka nie starczą do poznania prawdy, lecz Bóg udziela pomocy w postaci objawienia. Jedynym niezawodnym źródłem poznania jest Pismo Święte, zawierające prawdy objawione
Yüklə 9,51 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə