Bir soatlik ochiq



Yüklə 7,8 Mb.
tarix23.12.2023
ölçüsü7,8 Mb.
#155692
4-sinf Ona tili Son so\'z turkumi dars ishlanma



O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI XALQ TA’LIMI VAZIRLIGI
FARG‘ONA VILOYATI XALQ TA’LIMI BOSHQARMASI
Farg‘ona tumani Xalq ta’limi bo‘limiga qarashli
19-sonli o‘rta maktabi
boshlang‘ich sinf o‘qituvchisi
Bahromova Sohibaning
BIR SOATLIK OCHIQ



2017-2018















2016-2017





2015-2016

3-sinf Fan: Ona tili


MAVZU: Son so’z turkumi

  • Darsning maqsadi:

  • TA`LIMIY: O`quvchilarga son haqida ma’lumot berish, mavzu borasida egallagan bilim, ko`nikma va malakalarini mashqlar ishlash jarayonida takomillashtirish

  • TARBIYAVIY: Fanga bo‘lgan qiziqishini oshirish, dunyoqarashini kengaytirish, o`z ona tiliga hurmat ruhida tarbiyalash, so`zlashuv madaniyatiga rioya qilishga, o`zaro suhbat jarayonida suhbatdoshi fikriga hurmat bilan qarashga o`rgatish

  • RIVOJLANTIRUVCHI: Ularning son so`z turkimi haqidagi bilimlarini va darslik ustida mustaqil ishlash ko`nikmalarini rivojlantirish, og`zaki va yozma nutqini o`stirish.

Darsda qo‘llaniladigan kompetentsiyalar:
T.K-4 O’zini o’zi rivojlantirish kompetentsiyasi — doimiy ravishda o’z-o’zini jismoniy, ma’naviy, ruhiy, intellektual va kreativ rivojlantirish
T.K-5 Milliy va umummadaniy kompetentsiya — vatanga sadoqatli, insonlarga mehr-oqibatli hamda umuminsoniy va milliy qadriyatlarga e’tiqodli bo’lish,
Dars turi: Yangi bilimlar beruvchi.
Dars metodlar-:tushuntirish, savol-javob, muammoliizlanish, aqliyhujum
Dars jihozlari:darslik, slaydlar, rag‘batkartochkalari( sovrinlarpiramidasi), didaktikmateriallar
1.Tashkiliy qism
O‘quvchilar bilan salomlashish. Davomatni belgilash.
O`qituvchi :Qani bolajonlar, bugun hamma sog`lommi? Yangi darsga tayyormi?
O`quvchilar:Ustoz bizlar sog`lommiz, yangi darsga tayyormiz.
O`qituvchi:Balli bolajonlarim
Mening bilag`onlarim,
Diqqat qiling o`zimga
Quloq soling so`zimga
Alifbo bilan tanishishni
Chiroyli husnixatni
Rasmlar asosida
Hikoyalar tuzishni
Qaysi darsda o`rganamiz?
O‘quvchi: Ona tili darsida bizlar
Zavqu shavqqa to`lamiz
Fan bo`yicha ilmlarni,
Bilimlarni o`rganamiz.
O`qituvchi: Kim sinfda navbatchi, har narsadan xabarchi?
Navbatchi o`quvchi:Sinfda men navbatchi,
Atrofga bir qarang- chi?
Parta, stellar toza,
Eshik, oynalar soz-a?
[Navbatchi axboroti tinglanadi, davomat aniqlanib, o`quvchilarning dars tayyorgarligi ko’zdan kechiriladi]:

Darsimizda faol qatnashsangiz yutuqli sovrinlarga ega bo‘lasiz.
A gar darsda erinchoqlik qilib topshiriqlarni vaqtida bajarmasangiz men sizga mana bunday kartochkalar berishga majbur bo‘laman:

II bosqich: O‘tilgan mavzu yuzasidan takrorlash
269- mashq. Quyidagi chizmalar o‘rniga so‘z toping.
Ularni birikma shaklida yozing.

S habadabino

Bilimingizni tekshiring.
1 . Qanday so‘zlar sifat deyiladi?
2. Sifatlar gapda qaysi so‘z turkumi bilan bog‘lanib keladi?
3. Sifat yasovchi qo‘shimchalarni ayting.
4. Yaqin ma’noli va qarama-qarshi ma’nolisifatlarga misollar keltiring.
III bosqich: Yangi mavzuning bayoni
Dastlab o‘qituvchi doskada son so‘z turkumi haqida o‘quvchilarga tushuncha va ma’lumotlar beradi. Yangi mavzu ekran orqali tushuntiriladi.

Nechtaarcha?Echkibolalarinechta?





Sonlar ishtirokida so‘z birikmasi tuzing va savol bering.

270- mashq. O‘qing, narsa-buyumlarning sanog‘ini bildirgan so‘zlarni aniqlang va ko‘chirib yozing.

  1. Bir tup gul yuz g‘uncha ochadi. (Oybek)

  2. Tovuqlarga har kun uch mahal suv berardim, don-dun berardim.

  3. Yoz chillasi qirq kun — yigirma beshinchi iyundan beshinchi avgustgacha.

  4. „Uch og‘a-ini botirlar“ ertagidagi otaning O‘gitlarini esda tuting.

Dam olish daqiqasi: Raqamlar haqidagi qo‘shiq kuylanadi.

IV bosqich.Yangi mavzuni mustahkamlash
271- mashq. O‘qing, sonlarnianiqlang. Sonlar qaysi otlar bilan bog‘lanib kelganini aniqlang va ularni yonma-yon yozing.
1. Bir yigitga yetmish hunar oz.
2. Biryil tut eksang, yuz yil gavhar terasan.
3. Bir qushim bor ikki qanotli: bir qanoti oq, ikkinchi qanoti qora. (Topishmoq. Kecha va kunduz.)
272- mashq. O‘qing. Sonlarni O‘zi bog‘langan ot bilan birgalikda namunadagidek yozing.
N a m u n a : uchta non, …
Testlar bilan ishlash:

  1. Sonlar qaysi so‘roqlarga javob bo‘ladi?

  1. Kim? nima? B.Nechta? qancha? D.Qanday? qanaqa?

  1. Son ishtirok etgan so‘z birikmasini toping.

  1. Uchta daftar, beshta qalam B.Odobli o‘quvchi, qizil qalam D.Beshta ruchka, a’lochi o‘quvchi

V.Bosqich. O‘quvchilarni baholash va rag‘batlantirish

VI. Bosqich.Uyga vazifa.O‘qing. Son-topishmoqning javobini ayting: nechta quloq?, nechta shoh?
Sonlarni otlar bilan yonma-yon yozing.
Yüklə 7,8 Mb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə