PROGRAM KONFERENCJI
DZIEŃ 1
9:00-13:00 przyjazd uczestników, rejestracja w siedzibie Koła Naukowego Historyków Studentów UJ (ul. Gołębia 13, Niski Parter, pokój 21)
13:15-14:45 wykład inauguracyjny prof. dr. hab. Ryszarda Kuleszy (Uniwersytet Warszawski) Maraton – przeszłość i teraźniejszość (ul. Gołębia 13, sala 108 im. Józefa Wolskiego)
14:45-15:45 obiad
15:45-16:45 WOKÓŁ HOPLITÓW (ul. Gołębia 13, sala 212)
-
mgr Ryszard Tokarczuk (historia UJ) – Tańcz, hoplito – taniec i przygotowanie do walki w starożytnej Grecji
-
Karolina Kurzawa (filologia klasyczna, UAM) – Aischros kai agathos – kreowanie kodeksu moralnego żołnierza w elegiach Kallinosa i Tyrtajosa
-
Kamil Bałyk (archeologia UJ) – Uzbrojenie i wyposażenie hoplitów w okresie V wieku p.n.e.
16:45-17:45 FILOZOFIA POLITYCZNA TUKIDYDESA
-
mgr Michał Bizoń (filozofia UJ) – Wizje Wojny Peloponeskiej
-
Karolina Skórka-Feć (filozofia UJ) – Badania przyczyn wybuchu wojen – uniwersalny wymiar Wojny Peloponeskiej Tukidydesa
-
mgr Mateusz Kędzierski (filozofia, UJ) – Wojna jako surowy nauczyciel – Tukidydesa oraz Tomasza Hobbesa historyczne i filozoficzne refleksje na temat wojny
17:45-18:00 przerwa na kawę
18:00-19:00 RZYM
-
mgr Michał Norbert Faszcza (historia UW) – Bunt VIII, IX oraz XIII legionu Cezara w 46 r. p.n.e.
-
Bartosz Kołoczek (historia UJ) – Powstanie kohort miejskich i kształtowanie się ich organizacji
-
dr Tomasz Szeląg (prawo UJ) – Sąd w Chalcedonie. Zemsta, sprawiedliwość czy gra polityczna?
19:00 wyjście integracyjne
DZIEŃ 2
9:00-10:00 TEORIA I PRAKTYKA WOJSKOWOŚCI cz. I(ul. Gołębia 13, sala 212)
-
Daniel Budacz (historia UP) – Lekkozbrojni i ich rola na polu bitwy w wiekach Vw. p.n.e.–I w. n.e.
-
Mateusz Łobacz (historia UMCS) – Face of battle – wokół rekonstrukcji antycznych bitew
-
mgr Helena Sygnet (filologia klasyczna, UŁ) – De re militari – krótki przegląd antycznych podręczników z zakresu wojskowości
10:00-11:00 TEORIA I PRAKTYKA WOJSKOWOŚCI cz. II
-
Marcin Dzierwa (historia UJ) – Wojskowość Etrusków
-
mgr Tomasz Morawiec (historia, Akademia im. Jana Długosza) – Struktura, panoplia, taktyka – Brasideioi w latach 424–418 p.n.e.
-
Damian Nitecki (historia UMK) – Clavatores legionis na początku III wieku n.e.?
11:00-11:15 przerwa na kawę
11:15-12:45 WIELCY WODZOWIE
-
Tomasz Makólski-Świercz (historia UW) – Agesilaos II: Dowódca wojskowy
-
mgr Łukasz Holesz (historia UJ) – Anabaza Antiocha III jako próba powrotu do granic z czasów Seleukosa I
-
Tomasz Dziedzic (historia UJ) – Sertoriusz – wódz i renegat
-
Paweł Szkudlarek (historia UMK) – Początki kariery wojskowo-politycznej Gajusza Mariusza
12:45-13:15 przerwa na kawę
13:15-14:45 wykład dr. Bogdana Burligi (Uniwersytet Gdański) Czy w IV w. miała miejsce w Grecji "rewolucja" militarna? i warsztaty źródłoznawcze
14:45-16:00 obiad
16:00-17:00 WOJNA I RELIGIA
-
mgr Emilia Smagur (archeologia UJ) – Mitraizm jako religia żołnierzy rzymskich
-
Wojciech Duszyński (historia UJ) – Rzymski rytuał devotio – historia i znaczenie według tradycjonalistycznej teologii wojny
-
mgr Adam Anczyk (religioznawstwo, UJ) – Druidzi i wojna
17:00-18:00 PROPAGANDA WŁADZY
-
Magdalena Kazimierczak (archeologia UJ) – Działalność militarna władców okresu Nowego Państwa na terenie Nubii i jej odbicie w ikonografii egipskiej
-
mgr Agnieszka Fulińska (archeologia UJ) – Koncepcja ge doriktetos a ikonografia królewska w hellenizmie
-
mgr Dawid Dudek (historia, UAM) – Wpływ wojny i wojskowości na sigillografię bizantyjską w okresie od IV do VII wieku
DZIEŃ 3
9:00-10:00 WOJNA W LITERATURZE (ul. Gołębia 13, sala 210)
-
mgr Ewelina Lilia Polańska (historia sztuki, KUL) – Wiara we wróżby a wyprawy wojenne w świetle Dziejów Herodota
-
Anna Krawczyk (filologia klasyczna, UŚ) – Nec sidera pacem semper habent. Gigantomachia w relacji Klaudiana
-
mgr Damian Kalitan (filologia klasyczna, UJ) – Gwiezdne wojny, czyli o literackich tradycjach opisu bitwy w Vera historia Lukiana z Samosat
10:00-10:15 przerwa na kawę
10:15-11:15 OKIEM ARCHEOLOGA
-
mgr Sebastian Długoborski (historia KUL) – Ustanawianie fortów-garnizonów na granicach Asyrii w świetle Nimrud Letter 67
-
Paweł Gołyźniak (archeologia UJ) – Limes Arabicus, rzymskie budownictwo obronne w prowincji Arabia, tereny dzisiejszej Jordanii
-
Marcin Szymanowicz (archeologia UJ) – Stanowisko Novae – wielki kawałek archeologicznego tortu
11:15-11:30 przerwa na kawę
11:30-13:00 wykład dr. Bronisława Szubelaka (Akademia im. Jana Długosza) Hełm koryncki w panoplium hoplity okresu klasycznego
13:00-13:45 obiad
14:00-15:00 BLISKI WSCHÓD cz. I (ul. Gołębia 13, sala 212)
-
mgr Marta Wójtowicz (historia UW) – Jak zostać największym władcą sumeryjskim przegrywając wojnę?
-
Bartłomiej Proc (historia, KUL) – Koń w początkach dziejów Izraela
-
mgr Barbara Szubert (filologia klasyczna, UWr) – Arabscy wojownicy z północnych ziem Półwyspu Arabskiego (od epoki archaicznej po hellenistyczną)
15:00-16:00 BLISKI WSCHÓD cz. II
-
mgr Katarzyna Jeleń (archeologia UJ) – Wojskowość Hetytów – mistrzów sztuki wojennej
-
mgr Anna Karina Prostko-Prostyńska (UAM, Poznań) – Turtānu w państwie nowoasyryjskim
-
mgr Krzysztof Hipp (archeologia UJ) – Przygotowania do wojny – działanie i struktura wywiadu asyryjskiego w okresie Sargonidów
16:00-16:15 zakończenie
Dostları ilə paylaş: |