Umumiy o'rta ta’lim maktabi boshlang'ich sinf o'qituvchisi



Yüklə 0,61 Mb.
tarix28.04.2023
ölçüsü0,61 Mb.
#107508
4 - sinf tabiat dars ISHLANMASI





Yangiyo’l tuman 33- umumiy o'rta ta’lim maktabi boshlang'ich sinf o'qituvchisi Muxitdinova Matlyuba Nabijonovnning O’qish fanidan 4 - sinflar uchun Elektr lampochkasi-kashfiyot samarasimavzusida tayyorlagan bir soatlik dars

ISHLANMASI




MAVZU: Elektr lampochkasi-kashfiyot samarasi

Dars jarayoni va texnologiyasi













Dars bosqichi

Bajariladigan ish mazmuni

Metod

Vaqt













1-bosqich. Tashkiliy qism

O'quvchilar davomati aniqlanadi. Sinfning darsga tayyorligi tekshiriladi. ,,Xotira testi’’ o’tkaziladi.

Suhbat



3 min

2-bosqich.
O’tilgan mavzuni mustahkamlash

Elektr tokidan tejamli foydalanishga oid bilimlarini mustahkamlash.
mulohazalarga oid bilimlarini mustahkamlash.

Suhbat

7 min

3-bosqich. Yangi mavzu bayoni

Elektr lampochkasi-kashfiyot samarasi haqida tushuntiriladi.

Savol-javob

20
min

4-bosqich. Yangi mavzuni mustahkamlash










Elektr lompochkalari haqida bilimlarni mustahkamlash

Mustaqil ish, savol-javob

10
min










5-bosqich.
Baholash

Darsdagi faolligiga qarab o’quvchilar baholanadi.



Rag'batlan-tiriladi



3 min

6-bosqich. Uyga vazifa berish

Elektr lampochkalarni turlarini o’rganib kelish.

Uyga vazifani belgilaydi



2 min



Mavzu: Elektr lampochkasi-kashfiyot samarasi.
Darsning maqsadi:

  1. ta’limiy maqsad: O'quvchilarning lampochklar haqidagi bilimlarini oshirish.

  2. Tarbiyaviy maqsad: Dars mohiyatini yoritib berish jarayonida topqirlik fazilatlarini tarbiyalab borish.

d) Rivojlantruvchi maqsad: Lampochkalar haqida olgan ko'nikmalarini rivojlantirish.
Dars turi: O’quvchilarning BKM larini mustahkamlovchi
Dars uslubi: Yakka va jamoa bolib ishlash
Dars jihozi: Darsga kerakli jihozlar, darslik ko'rgazmali qurollar, tarqatma materiallar, test topshiriqlari.
Darsning borishi:
Tashkiliy qism: O 'quvchilar diqqatini jamlash
Sinf va o'quvchilarning darsga tayyorgarligini taminlash.
Navbatchi axboroti eshitiladi.
-Bugungi darsimizni boshlashdan oldin o’tilgan mavzu yuzasidan savol javob o’tkazamiz.
1.Elektr toki nima?
2.Elektr tokidan qanday foydalanish kerak?
3.Elektr tokini tejash deganda nimani tushunasiz?
4. Elektr tokidan to’g’ri foydalanish qoidalarini aytib bering.
Yangi mavzu: Elektr lampochkasi-kashfiyot samarasi.
-Bugungi darsimizda biz Elektromagnit lampochka ixtirosining xronologiyasiga qaytishdan oldin, men "elektr chiroq lampasi" iborasi bilan nimani nazarda tutishni ta'kidlashni istardim. Avvalo, bu yorug'lik manbai, qurilmasi, elektr energiyasining nurga aylanishi sodir bo'lgan qurilma. Biroq, o'zgarish yo'llari boshqacha bo'lishi mumkin. XIX asrda bir qancha usullar ma'lum edi. Shu bois, hatto bir necha turdagi elektr lampalar ham bor edi: boshq, chiroqli va gazni oqizish. Elektr chiroq texnik tizimdir, ya'ni. asosiy foydali funktsiyani amalga oshirish uchun zarur bo'lgan alohida elementlar majmui - yoritish. Elektr chiroqlarining ko'rinishi va rivojlanishi tarixning 18-asrda elektr tokini kashf qilish bilan boshlangan elektrotexnika tarixidan uzilmagan.


Keyinchalik, 19-asrda elektr bilan bog'liq kashfiyotlarning to'lqini dunyoni supurib tashladi. Bir kashfiyot keyingi yo'lni ochganda zanjirli reaktsiya paydo bo'ldi. fizika bo'limda dan elektrik muhandislik olimlar va ixtirochilar fransuz Andre-Mari Amper (Fr. Andre Mari Amper.), Germaniya Jorj Ohm (nemis Georg Simon Om.) Va Heinrich Xertz (nemis, Heinrich Rudolf bir butun galaktika ishlagan qaysi rivojlantirish bo'yicha mustaqil fan sifatida paydo bo'ldi. Xertz, inglizlar Maykl Faraday va Jeyms Maksvell va boshqalar. XIX asrdagi ilmiy va texnologik inqilobning asoslarini qo'ygan hayratomuz dunyoni o'zgartirdi, ixtiro bilan boshlandi - kimyoviy oqim manbai (voltaik ustun). Bu juda muhim ixtiro, italiyalik olim A.Volta 1800 yilga to'g'ri keldi. Va allaqachon


1801 yilda Sankt-Peterburg tibbiy-Jarrohlik akademiyasining professori Vasiliy Petrov batareya hujayralari 4200 juft iborat vaqtda jismoniy ofis uchun eng kuchli elektr batareyani sotib olish organlarini ishontirishga muvaffaq bo'ldi. yorqin chiqarish Izoh o'rtasida muayyan masofa-uglerod novda elektrodlar sodir - bu batareya bilan tajribalar o'tkazish, 1802-yilda Petrov elektr yoy ochdi. U shuningdek yorug'lik uchun yoyni ishlatishni taklif qildi. Biroq, ushbu g'oyani amalga oshirish bilan ko'p qiyinchiliklar yuzaga keldi. Eksperimentlar shuni ko'rsatdiki, kamon elektrodlar orasidagi ma'lum masofadan yorqin va doimiy ravishda kuyadi. Va yoyni yoqish vaqtida uglerod elektrodlari asta-sekin yoqib yuboriladi va arqon bo'shlig'ini oshiradi. Elektrodlar orasidagi doimiy masofani saqlash uchun nazorat mexanizmi zarur edi.


Yangi mavzuni mustahkamlash:
Mavzu yuzasidan o’quvchilarga tarqatma savollar tarqatildi.
1.Elketr lampochkalar nima?
2. Elektr lampochkalarni qanday turlarini bilasiz?
3. Elektr lampochkalardan foydalanish qoidalarini aytib bering.
4. Elektr lampochkalar kim tomonidan ixtiro qilingan.
Darsni yakunlash. O’quvchilar darsda qatnashishi va faolligiga ko’ra baholanadi.


Uyga vazifa: Elektr lampochkalarni o’rganib kelish berildi. O’quvchilarga yaxshi kayfiyat tilab dars yakunlanadi.


Yüklə 0,61 Mb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə