|
“Tasdiqlayman”
Kafedra mudiri
_____________________
“____”_____________201_ yil
|
Dars rejasi №___
Mashg’ulot o’tkaziladigan joy: __________________________________________
Guruhlar
|
|
|
|
|
Dars o’tiladigan sana
|
|
|
|
|
1. Mashg’ulot mavzu: Amaliy ish VIII -B guruh elementlaridan temir va uning birikmalari xossalarini tajribalar asosida o’rganish
2. Mashg’ulot maqsadlari:
A)ta’limiy: O‘quvchilarga VIII-Bguruh elementlari, ularning umumiy xossalari haqida tushunchalar berib nazariy bilimlarini amalda qo’llashga o’rgatish B)tarbiyaviy: O’quvchilarda kimyo faniga nisbatan qiziqish uyg’otib, olgan bilimlari O’zbekistonning buyuk kelajagi uchun muhim omil ekanini tushuntira bilish.
V) rivojlantiruvchi: O’quvchilarning mustaqil fikrlashlarini rivojlantirish, og’zaki nutqini o’stirish
3. Mashg’ulotdan kutilayotgan natijalar:
O’quvchi bilishi kerak:
A) VIII -B guruh elementlari
B) temir va uning birikmalari xossalarini
O’quvchi bajara olishi kerak:
A) VIII -B guruh elementlari xossalariga oid tajribalar
B) temir va uning birikmalari xossalariga oid tajribalar
4. Moddiy-texnikaviy ta’minot:
A) Texnik vositalar, axborot manbalari, ko’rgazmali qurollar va tarqatma materiallar: Kimyo tajriibaxonasida ishlash qoidalari jadvali, ko’rgazmali qurollar
B) Maxsus moslamalar :Koreya jihozlari
V) O’lchov-tekshiruv va ishlov beruvchi asboblar:
Kimyoviy idishlar va asbob uskunalar
5. Uyga vazifa: S.N.Aminov. Anorganik kimyodan amaliy mashg’ulotlar
O’qituvchi: Abdaliyeva G’oliba _________(Imzo)
TEXNOLOGIK HARITA
Mashg’ulot bosqichlari
|
Ajratilgan vaqt (minut)
|
Mashg’ulotlar mazmuni
|
Ta’lim metodlari
|
Ta’lim vositalari
|
Tashkiliy qism
|
10’
|
O’quvchilarning davomatini tekshirish.
O’quvchilarning va o’quv xonasining mashg’ulotga tayyorgarlik xolatini ko’zdan kechirish. Kamchiliklarni bartaraf qilish
|
An’anaviy
|
Doska,bo’r
|
Kirish yo’l-yo’rig’i
|
25’
|
Mashg’ulot mavzusi va maqsadini hamda mashg’ulotdan kutilayotgan natijalarni bayon qilish. Yangi mavzu “VIII -B guruh elementlaridan temir va uning birikmalari xossalarini tajribalar asosida o’rganish”ga bog’lash . O’quvchilarga yo’l-yo’riqli amaliy ish ko’rsatmasini berish va ish o’rinlariga taqsimlash. Mustaqil ish bajarish uchun zarur bo’lgan jihoz va reaktivlarni tasdiqlangan me’yornoma asosida o’quvchilarga berish.
|
Noan’anaviy
|
Amaliy ish ko’rsatmasi
D.I.Mendeleyev davriy jadvali.
Grafikli organayzerlar
|
O’quvchilarning mustaqil ishlari, joriy yo’l-yo’riq
|
45’
|
O’quvchilarning yo’l-yo’riqli amaliy ish ko’rsatmasi yordamida mustaqil ishlarni bajarilishi. Zarur hollarda o’quvchilarga mustaqil ishlarni bajarish yuzasidan yo’l-yo’riqlar berib borish hamda ularning faoliyatini baholash mezonlari asosida baholab borish.
|
An’anaviy
|
Reaktivlar
Baholash mezonlari
|
Yakuniy yo’l-yo’riq
|
10’
|
Amaliy mashg`ulotni umumlashtiradi, tahlil qiladi va baholaydi.
Bajarilgan laboratoriya ishlari bo`yicha xulosa qilinadi.
Mustaqil tayyorlanish uchun vazifalar beradi:
|
An’anaviy
|
Adabiyotlar ro’yhati
|
O’qituvchi: Abdaliyeva G’oliba _________________
(Imzo)
INTEGRATSION DARS
Dostları ilə paylaş: |