Mavzu: Amaliy ish. Coursera,khan academy, lektorium, edx, udemy, udasitiy platformalari bilan tanishish Darsning maqsadi: Darsning ta’limiy maqsadi: Coursera,khan academy, lektorium, edx, udemuy



Yüklə 30,25 Kb.
tarix29.11.2023
ölçüsü30,25 Kb.
#139921
Ochiq dars informatika 8-sinf


MAVZU:Amaliy ish.COURSERA,KHAN ACADEMY, LEKTORIUM, EDX, UDEMY, UDASITIY platformalari bilan tanishish
Darsning maqsadi:
Darsning ta’limiy maqsadi: COURSERA,KHAN ACADEMY, LEKTORIUM, EDX, UDEMUY, UDASITIY platformalari haqida bilim va ko'nikmalar hosil qilish
Darsning tarbiyaviy maqsadi: Darsdan olgan bilimlarini kundalik hayotga qo’llay bilish malakasiga erishish,masadfadan ta'lim olishni o'rgatish
Darsning rivojlantiruvchi maqsadi: MOOClar haqidagi bilimlarni rivojlantirish
Dars turi: Amaliy, noan'anaviy,yangi bilimlarini o’zlashtirish darsi.
O'qitish shakllari: Sinfda ishlash, guruhlarda ishlash, yakka tartibda ishlash
O'qitish vositalari: taqdimot, refleksiya kartochkalari, “Avtofokus” metodi,”Qarmoq metodi”
Darsning texnik jihozi: kompyuterlar, taqdimot, proyektor,refleksiya kartochkalari, darslik, 87- bet
Dars jarayonini tashkil etish 
I. Tashkiliy qism ( 2 daqiqa ) - salomlashish, davomatni aniqlash
II. O’tilgan mavzunitakrorlash (5 daqiqa ) 
-uy vazifasini tekshirish, kartochkalar yordanmida savol- javob
III. Motivatsiya ( 5 daqiqa ) 




O'quvchilarni dars mavzusi bilan qiziqtirish .sinf doskasiga sana, mavzu yoziladi.O'quvchilarga savol beriladi:
-Sizga ko'proq qaysi fan yoqadi, qaysi yo'nalish bo'yicha qo'shimcha ta'lim olishni xohlaysiz?
Yangi mavzu bayoni:(15 minut)
O'quvchilar qanday qidiruv tizimlarini bilar edik?

O'qituvchi o'quvchilarga “bir million o'zbek dasturchilari” loyihasida ma'lumot beriladi. https://uzbekcoders.uzdan ro'yxatdan o'tish,o'quv kursini tanlash,hisobni udasiti.com bilan bog'lash va darsni boshlash tushuntirilib beriladi.









Dars tushuntirish davomida o'qituvchi “Avtofokus” metodidan foydalanadi.







Yuqoridagi kalit so'zlardan foydalanib,o'quvchilarni 5 ta kichik guruhlarga bo'lib, har bir guruhga 1 tadan platformani tahlil qilish topshirig'i beriladi.Har bir kichik guruh o'zlariga berilgan platforma imkoniyatlarini o'rganadi, internet orqali ma'lumot toplaydi.

IV. Yangi mavzuni mustahkamlash ( 13 daqiqa ) SWOT metodi yordamida o'zlariga berilgan platformaning kuchli, kuchsiz,afzal va kamchilik, tomonlarini yozadi.


Strength
Kuchli

Weakness
Kuchsiz

Opportunity
Imkoniyatlari

Threat
to'siqlari














V. O’quvchilarni baholash ( 3 daqiqa ) 
O'quvchilarning kiuchik guruhlarda bajargan taqdimotlari baholanadi.O'qituvchi o'quvchilarni darsdagi faolligi handa savol- javoblardagi ishtirokiga qarab baholaydi.Darsning boshidagi jumboqli savolning javobini so'raydi.Bilganlar javobberadi.javob bo'lmasa, o'qituvchining o'zi javob beradi

VI. Uyga vazifa berish ( 2 daqiqa ) http;//uzbekcoders.uzdan ro'yxatdan o'tish,o'quv kursini tanlash,hisobni yudasiti.com bilan bog'lash va tahsil olishni boshlash

“Tasdiqlayman”


Maktab direktori:
____________G.B.Akkulova
Toshkent shahar
Shayxontohur tuman
13- sonli maktabning
informatika fani o’qituvchisi
Baratova Gulchehra Ulmasovnaning
8- sinflar uchun
COURSERA,KHAN ACADEMY, LEKTORIUM, EDX, UDEMY, UDASITY platformalari bilan tanishish”
mavzusidagi bir soatlik
ochiq dars ishlanmasi


2021-2022 o’quv yili


Yüklə 30,25 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə