Fan nomi: Alifbo Dars mavzusi: b tovushi va Bb harflari bilan tanishtirish. Dars maqsadi



Yüklə 19,61 Kb.
tarix12.05.2023
ölçüsü19,61 Kb.
#109960
1 sinf b tovushi va bb harflari bi


Dars sanasi: Sinf: ___________
Fan nomi: Alifbo
Dars mavzusi: B tovushi va Bb harflari bilan tanishtirish.
Dars maqsadi:
a) ta’limiy maqsad: o’quvchilarga yangi mavzuni tushuntirish, Bb harfi ishtirok etgan so’z va bo’g’inlarni o’qishga o’rgatish,

  1. tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarni mehnatsevarlik ruhida tarbiyalash, berilgan topshiriqlarni o’z vaqtida bajarishga o’rgatish

  2. rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning o’qishga va yozishga, bilim olishga bo’lgan qiziqishlarini oshirish, nutqini o’stirish

Dars turi: aralash
Dars uslubi: kichik guruhlarda ishlash, yakka holda ishlash
Darsda foydalaniladigan jihozlar: rasmlar, ko’rgazma, bukletlar
Ilmdan bir shu’la dilga tushgan on, Shundan bilursankim ilm bepoyon.
Dars jarayoni va texnologik xaritasi

Ishning nomi

Bajariladigan ishning mazmuni

Metod

Vaqt

1-bosqich
Tashkiliy qism

Darsni tashkil etish. O’quvchilarning davomatini aniqlash. Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi

Suhbat

2 minut

2-bosqich Ehtiyojlarni aniql



O’tilgan mavzuni mustahkamlash
Tt harflari ishtirok etgan bo’g’in va so’zlarni o’qish

Savol-javob

3 minut

3-bosqich Yangi mavzu bayoni

Bb harfi bilan tanishtirish, rasm asosida matn yaratishga o’rgatish, Bb harfi ishtirok etgan so’zlarni o’qishga o’rgatish

Tushuntirish, izlanish
savol-javob

30 minut

4-bosqich Mustahkamlash

Bb harfi bilan boshlanadigan so’zlarni aytish va rasm asosida tushuntirish
b tovushini talaffuz qildirish, o’qitish

Muammoli izlanish

7 minut

5-bosqich rag’batlantirish

O’quvchilarning darsga ishtiroki hisobga olinib rag’batlantiriladi




3 minut

I Darsning borishi:
Darsni tashkil etish. O’zbekiston Respublikasi Davlat madhiyasini kuylash. O’quvchilarning davomatini aniqlash. Sinfning darsga tayyorgarligini tekshirish.
II O’tgan mavzuni so’rash:
-Qaysi tovush bilan tanishgan edik?
- t tovushi bilan boshlanadigan so’zlarni bilasizmi?
- t tovushini qanday talaffuz qilamiz? Unli tovushmi, yoki undosh?
- Bo’ginlar jadvalidan so’zlar hosil qilamiz tom, it, tomon
III. Yangi mavzu bayoni
Rasm asosida yangi mavzuni boshlaymiz. Baliq qayerda yashaydi, u nimalar bilan oziqlanishini bilib olamiz. “ So’z top” o’yinini o’ynaymiz . O’quvchilarni rag’batlantirib boraman.
Rasm asosida o’gzaki matn yaratamiz. Bb tovushini talaffuz qildiraman. Darslikdagi rasmlar orqali tushunchalar beraman va so’rayman. O`quvchilarning bilimini mustahkamlash uchun ularni o’qitib chiqaman.
bil bino bo-la lab
bi- lim bo-bo bol-ta ta-bib
IV.Yangi mavzuni mustahkamlash
Harflar kassasidan va bo’g’inlar jadvalidan yangi so’zlar hosil qilish va o’qish
bo ba bi ob bol-ta ib B tovushi unlimi yoki undosh tovush? Bo’g’inlarni o’qitaman.
V. O’quvchilarni darsga ishtirokiga qarab rag’batlantiraman.
Yüklə 19,61 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə