Boşanma davasi dilekçESİ ÖrneğİYüklə 16 Kb.
tarix12.10.2018
ölçüsü16 Kb.
#73141

BOŞANMA DAVASI DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ

Boşanmak kişilerin hayatını maddi ve manevi olarak etkileyen önemli bir kararlardan biridir. Bu yüzden boşanırken ve boşanma davası dilekçe örneği hazırlarken mevzuata uygun hareket etmek son derece önem taşımaktadır. Bu sebeplerden dolayı boşanma arifesinde olan kişilerin mutlaka bir avukata danışmalarında fayda vardır.

Boşanma davası açmak için gereken en temel ve önemli husus usulüne uygun bir şekilde hazırlanmış olan boşanma davası dilekçesidir. Boşanma davasının kabul edilebilmesi ve davacının haklarının en iyi şekilde korunabilmesi için boşanma davası dilekçesinde tüm hukuki gerekçeler ve dayanakları tek tek sıralanmalıdır. Boşanma davası dilekçesi iki farklı şekilde düzenlenir. İki farklı boşanma davası dilekçe örneği olmasının sebebi davanın, anlaşmalı boşanma davası ve çekişmeli boşanma davası şeklinde açılmasından kaynaklanmaktadır.

Anlaşmalı boşanma davası dilekçe örneğinde, taraflar her konuda uzlaşmaya vardığından herhangi bir çekişmeli durum söz konusu olmayacaktır. Bu nedenle çekişmeli boşanma dilekçesine göre daha kısa olur. Anlaşmalı boşanma dava dilekçesinde, eşler tarafından imzalanan boşanma protokolü mutlaka yer almalıdır.

Çekişmeli boşanma davası dilekçe örneğinde ise taraflar uzlaşmaya varamamış demektir. Bundan dolayı çekişmeli boşanma davası dilekçesinde, boşanma konusu ve boşanmaya dair anlaşmazlıklar ile boşanma sebepleri mevzuata uygun bir şekilde tek tek yazılmalıdır.

Bu makalemizde anlaşmalı boşanma dilekçesi örneği ile çekişmeli boşanma dilekçesi örneği hazırlayarak istifadenize sunacağız. Dilekçemizde Mersinde ikamet ettiğini varsaydığımız Ali ve Ayşe Kaya isimli bir çiftin boşanma davası dilekçesi örneğini yazacağız. İlk dilekçemizde anlaşmalı boşanma dava dilekçesini ikinci de ise çekişmeli boşanma dava dilekçesini göreceksiniz.MERSİN AİLE MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE

DAVACI : AYŞE KAYA ( TC Kimlik No )

ADRES :

DAVALI : ALİ KAYA ( TC Kimlik No )

ADRES :

DAVA KONUSU : Evlilik birliğinin anlaşmalı olarak sona erdirilmesi talepli dava

dilekçesidir.AÇIKLAMALAR :

Taraflar 02/10/2000 tarihinde evlenmişlerdir. Bu evlilik nüfus kayıtlarından da görüleceği gibi bir yılı doldurmuştur. Tarafların bu evlilikten 03/05/2003 tarihinde doğan Aylin isimli müşterek bir kız çocukları bulunmaktadır. (eğer çocuğunuz yok ise – Bu evlilikten müşterek çocukları bulunmamaktadır. – ibaresini yazın.)

Taraflar arasında evlendikten sonra ortaya çıkan sorunlar, yaşantılarını zora sokmuştur. Bu sorunlar tarafların evliliklerini sürdürülmesi imkansız bir hale getirmiştir. Tarafların evliliklerini sürdürmelerinin imkânsız olduğu yaşadıkları sorunlardan da anlaşıldığından aralarında anlaşarak boşanmaya karar vermişlerdir. Ekte sunulan Anlaşmalı Boşanma Protokolü’nün kabulü ile tarafların boşanmalarına karar verilmesini talep ederiz.

HUKUKİ NEDENLER : TMK 166 ve ilgili yasa

DELİLLER : Nüfus kayıt örneği, anlaşmalı boşanma protokolü

SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda ifade ettiğimiz sebeplerle davamızın kabulü ile davalı da boşanma isteğini kabul ettiğinden, anlaşmamı göz önüne alınarak TMK 166/3 maddesi gereğinde boşanmamıza, müşterek çocuğun velayeti, şahsi ilişki konusu, çocukla görüşme durumu ve diğer anılan konuların ekte sunduğumuz protokole göre düzenlenmesine ve bu protokolün kararın eki sayılmasına karar verilmesini talep ederim. 30/11/2017

DAVACI DAVALI

Ayşe Kaya Ali Kaya

(İmza) (İmza)

EK : Anlaşmalı Boşanma Protokolü

MERSİN AİLE MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİNE

DAVACI : AYŞE KAYA ( TC Kimlik No )

ADRES :

DAVALI : ALİ KAYA ( TC Kimlik No )

ADRES :

DAVA KONUSU :

1) Şiddetli geçimsizlik nedeniyle evlilik birliğinin sona erdirilmesi;

2) Müşterek çocuğun velayetinin davacıya verilmesi;

3) Davacının yanında kalan müşterek çocuk için 350,00 TL tedbir nafakası, kararın

kesinleşmesinin ardından ise her ay iştirak nafakası olarak davalıdan alınması;

4) Davacı için, davalı aleyhine 20.000,00 TL manevi tazminata karar verilmesi istemidir.AÇIKLAMALAR :

1. Taraflar 02/10/2000 tarihinde evlenmişlerdir. Tarafların bu evlilikten 03/05/2003 tarihinde doğan Aylin isimli müşterek bir kız çocukları bulunmaktadır. (eğer çocuğunuz yok ise – Bu evlilikten müşterek çocukları bulunmamaktadır. – ibaresini yazın.)

2. Davacı, bir eş ve anne olarak üzerine düşen tüm vazife ve sorumlulukları yerine getirmiş ancak buna rağmen davalının olumsuz davranışları devam etmiştir. Davalı ev içinde meydana gelen en küçük sorunları bile büyütüp tartışma ortamı çıkarmıştır. Davacının kişiliğine karşı ağza alınmayacak şekilde hakaretlerde bulunmuştur. Davacıya karşı işlenen bu hakaretler topluluk, yakın dost ve akraba içerisinde de devam etmiştir.

3. Davacı, tüm bu olumsuzluklara rağmen evliliğini tekrar düzeleceğini umut ederek devam ettirmeye çalışmıştır.

4. Davalı, son olarak bir takım şahsi eşyalarını alarak evi terk etmiştir. Araya giren dost ve akrabaların çabaları da boşa çıkmış ve eve dönmemiştir.

5. Davalı evliliği boyunca çocuğuyla da ilgilenmemiştir. Bu yüzden çocuğun velayetinin de davacıya verilmesinde yarar vardır.

6. Çocuğun her türlü sağlık, eğitim gibi bakım ve gideri için davalının da katkı sunması gerektiği yasada açıkça belirtilmiştir. Davacının yanında kalan müşterek çocuk için 350,00 TL tedbir nafakası, kararın kesinleşmesinin ardından ise her ay iştirak nafakası olarak davalıdan alınması yönünde karar verilmesini talep ederiz.

7. Davalının davacıda oluşturduğu sıkıntıların da kısmen hafifletilmesi için davalıdan 20.000,00 TL manevi tazminat talep ediyoruz.HUKUKİ NEDENLER : TMK ve ilgili yasa hükümleri

DELİLLER : Nüfus kayıt örneği, tarafların sosyal ve ekonomik durumlarının araştırılması, Tanık beyanları ve her tür kanıt.

SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda ifade ettiğimiz nedenlerle davamızın kabulü ile;

1) Davacının evlilik birliğini devam ettirme yönünde herhangi bir ihtimalin kalmadığı anlaşılacağından Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Tarafların BOŞANMALARINA;

2) Müşterek çocuk Aylin Kaya’nın velayetinin davacıya verilmesine;

3) Çocuk için her ay 350,00 TL tedbir nafakası, kararın kesinleşmesiyle birlikte her ay iştirak nafakası olarak davalıdan tahsiline;4) Davacı için, davalı aleyhine 20.000,00 TL manevi tazminata hükmedilmesi kararı verilmesini talep ederim. 30/11/2016

DAVACI DAVALI

Ayşe Kaya Ali Kaya

EK : Nüfus kayıtları
Yüklə 16 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə