A tantárgy neve



Yüklə 11,62 Kb.
tarix17.01.2018
ölçüsü11,62 Kb.
#21292

PTE TTK


Tantárgyleírás

Oldalszám: /




1. A tantárgy neve: FUNKCIONÁLIS GENOMIKA előadás és szeminárium

2. Kódja: BIOLÓGUS MSc

3. Heti óraszám: 2+1s óra/hét

4. Kreditértéke: 4

5. Felvétel feltétele (max 3): GENETIKA előadás teljesítése

6. Meghirdetés gyakorisága: minden tavaszi félévben

7. Tantárgyért felelős oktató: DR. FEKETE CSABA egyetemi docens

8. A tantárgy oktatója (oktatói): DR. FEKETE CSABA egyetemi docens és meghívott előadók

9. Az oktatás nyelve: MAGYAR

10. A tantárgy képzésben betöltött szerepe, szakmai tartalma és célja. BIOLÓGUS MSc képzés; Differenciált szakmai anyag:  Mikrobiológia-molekuláris biológia és Növénybiológia szakirány. A kurzus betinkést enged a Funkcionális Genomikába elméleti és gyakorlati vonatkozásaiba, bemutatja a genomikai szemlélet szempontjából alapvető jelentőségű fogalmakat és elősegíti egy új gondolkodásmód elsajátítását.


11. A tantárgy tartalma, tematikája: A kurzus során a hallgatók megismerkednek genomika kutatások elméleti alapjaival, alkalmazási területeivel és módszertanával. Az előadásokon bemutatásra kerülnek a Funkcionális Genomika legújabb eredményei, a fontosabb genomprojektek és modellszervezetek. Megvitatásra kerülnek a funkcionális genomikai megközelítéshez kapcsolódó nagy áteresztőképességű klónozási, könyvtárkészítési, és szekvenálási technikák és stratégiák, a direk és random mutagenezis, az RNAi-technika, gének analízise és térképezése, fehérjék expressziója, különböző microarray eljárások (Affymetrix és cDNS), a transzkriptomikai kísérlettervezés szempontjai, az adatok tárolása, standardizálása és megerősítése (qPCR), valamint az adatok értékelésének és bemutatásának kérdései. A kurzus során kiemelt hangsúlyt kap a “normál” és a pathológiás/stresszelt körülmények során kialakuló sejtfunkció-változások hátterében meghúzódó molekuláris jelenségek bemutatása. A Funkcionális Genomika alapjait és alkalmazási lehetőségeit az ún. piros, fehér és zöld biotechnológia területeit felölelő példékon keresztül szemléltetjük.


12. Értékelés: szóbeli vizsga.

13. A tantárgy kötelező és ajánlott irodalma: New Frontiers in Functional Genomics (Principles and Practice)  by M. R. Wilkins (Editor), K. L. Williams (Editor), R. D. Appel (Editor), D. F. Hochstrasser;
Expression Genetics: Accelerated and High-Throughput Methods (Biotechniques Update Series) 
by Michael McClelland (Editor), Arthur B. Pardee (Editor); Functional Genomics: A Practical Approach (The Practical Approach Series, 235) by S. Hunt (Editor), F. Livesey (Editor); DNA Microarrays and Gene Expression by Pierre Baldi, Wesley G. Hatfield. Az előadások anyagának elektronikus formája.



A tantárgyleírás készült: 2007. május 18.

Készítette: Dr. Fekete Csaba egyetemi docens

tantárgyfelelős



Jóváhagyta: …………………………………………….… Dr. Putnoky Péter, szakfelelős (biológus MSc)

Yüklə 11,62 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə