Philip Lundell 1:57.71); 8) Rånäs 4H 8:14.04 (John Dunell
2:02.55, Gustaf Bjurhammer 2:02.73, Albin Sjöblom
1:54.80, Patrik Pettersson 2:03.96). (Samtliga.)
4x1500 m (3/6): 1) Malmö AI 15:35.06 (Viktor Ekelund,
Martin Nilson, Jonas Leandersson, Rizak Dirshe 3:55); 2)
Hässelby SK 15:41.31 (Adil Bouafif 3:52.8, Erik Johansson
3:54.4, Kalle Johansson 3:54.0, Elmar Engholm 4:00.0); 3)
Hammarby IF 15:57.44 (Joakim Löfwing, Joni Jaako, Erik
Emilsson, Thobias Ekhamre); 4) Turebergs FK 16:00.45
(Martin Stjernlöf, Erik Widing, John Laselle, Daniel
Lundgren); 5) Spårvägens FK 16:12.09 (Tobias Lundgren
4:06, Olle Walleräng 3:55, Daniel Norberg 4:08, Marcus
Gustafsson 4:03). (Samtliga.)
Lag
(22/6): 1) Spårvägens FK (Sp) 77; 2) Hässelby SK
(Häs) 73; 3) Hammarby IF (Ham) 58 (5 grensegrar); 4) IF
Göta (Gö) 58 (1); 5) Ullevi FK (Ul) 58 (0); 6) Huddinge AIS
(Hu) 54. De fyra första direktkvalificerade till lag-SM-finalen
2012 och de två sista till kval.
Ind. 100 m (ingen vindmätning): 1) Tom Kling-Baptiste,
Hu, 10.51; 2) Nil de Oliveira, Sp, 10.54; 3) David Sennung, Ul,
10.57; 4) Mathias Dufournier, Gö, 10.81; 5) Jonathan Wulff,
Ham, 10.87; 6) Adam Andersson, Häs, 10.97. 200 m (+2,9):
1) Nil de Oliveira, Sp, 21.00w; 2) Alexander Nordkvist,
Hu, 21.39w; 3) Fredrik Johansson, Gö, 21.53w; 4) David
Sennung, Ul, 21.65w; 5) Jonathan Wulff, Ham, 22.10w;
6) Patrik Sjöö, Hä, 22.98w. 400 m: 1) Fredrik Johansson,
Gö, 47.98; 2) Mattias Claesson, Hä, 48.47; 3) Joni Jaako,
Ham, 48.62; 4) Henrik Malmberg, Hu, 50.19; 5) Alexander
Lesser, Ul, 50.49; 6) Carl Hedén, Sp, 55.82. 800 m: 1)
Johan Svensson, Sp, 1:52.54; 2) Elmar Engholm, Hä,
1:53.47; 3) Victor Hedin, Hu, 1:53.98; 4) Fredrik Karlsson,
Ham, 1:54.61; 5) Hampus Börjesson, Ul, 2:03.08; 6) Fredrik
Eråker, Gö, 2:05.44. 1500 m: 1) Thobias Ekhamre, Ham,
3:54.92; 2) Erik Johansson, Hä, 3:55.22; 3) Victor Hedin,
Hu, 3:58.71; 4) Marcus Gustafsson, Sp, 3:59.35; 5) Viktor
Stenberg, Ul, 4:12.11; 6) Sören Persson, Gö, 4:16.52. 5000
m: 1) Adil Bouafif, Hä, 14:40.55; 2) Fredrik Uhrbom, Sp,
14:51.97; 3) Fredrik Johansson, Ul, 15:19.46; 4) John
Kingstedt, Hu, 15:27.53; 5) Patrik Nilsson, Ham, 15:55.07;
6) André Rangelind, Gö, 16:25.46. 3000 m hinder: 1)
Andreas Åhwall, Hä, 9:14.89; 2) Mathias Borg, Ul, 9:14.95;
3) Henrik Jakobsson, Sp, 9:46.76; 4) Johan Arnqvist,
Gö, 9:50.71; 5) Alexander Persson, Ham, 10:02.25; 6)
Colm O’Callaghan, Hu, 10:05.22. 110 m häck (+1,7): 1)
Marvin Tay, Sp, 14.27; 2) Jonathan Eklund, Ham, 14.56; 3)
Andreas Andersson, Hä, 14.83; 4) Josua Gustafsson, Ul,
15.08; 5) Adam Chiguer, Hu, 15.51; 6) Douglas Stenberg,
Gö, 15.82. 400 m häck: 1) Henrik Encke, Hä, 54.91; 2)
Anton Nilsson, Hu, 55.63; 3) Oliver Willskytt, Ul, 56.32; 4)
Gunnar Odenman, Ham, 57.61; 5) Carl Sjöstedt, Gö, 57.92;
6) Martin Cameron, Sp, 60.47. Höjd: 1) Mehdi Alkhatib,
Ham, 2.15; 2) Philip Frifelt Lundqvist, Gö, 2.03; 3) Erik
Liberg, Ul, 2.00; 4) Staffan Strand, Hä, 1.96; 5) Fredrick
Ekholm, Hu, 1.96; 6) Erik Sikström, Sp, 1.92. Stav: 1)
Jonathan Eklund, Ham, 4.76; 2) Erik Thorstensson, Sp,
4.66; 3) Josua Gustafsson, Ul, 4.31; 4) Rasmus Olofsson,
Hä, 4.31; 5) Douglas Stenberg, Gö, 4.00; 6) Adam Chiguer,
Hu, 2.90. Längd: 1) Michel Tornéus, Ham, 8.00w/+2,4; 2)
Mattias Abulu, Ul, 7.22w/+3,3 (7.19); 3) David Frykholm,
Gö, 7.22w/+2,6 (7.12); 4) Vuk Djekic, Hä, 7.20w/+2,3; 5)
Mattias Sunneborn, Sp, 7.10/+0,8; 6) Patrik Holmberg, Hu,
7.00/+1,2. Tresteg: 1) Johan Attersand, Ham, 14.62w/+2,2;
2) Mattias Sunneborn, Sp, 14.37/+1,5 (14.34); 3) Daniel
Almgren, Hä, 14.37/+0,5 (14.30); 4) Joel Valdemarsson,
Gö, 13.88/+1,1; 5) Milan Jovanovic, Hu, 13.74/+1,4; 6)
Sadeeh Mbye, Ul, 13.62/+1,7. Kula: 1) Niklas Arrhenius, Sp,
18.65; 2) Ulf Ankarling, IF Göta, 15.73; 3) Niklas Lindstedt,
Hä, 15.65; 4) Anders Lundell, Ul, 15.19; 5) Arwid Koskinen,
Hu, 15.10; 6) Jonas Elgered, Ham, 11.02. Diskus: 1) Niklas
Arrhenius, Sp, 58.46; 2) Ulf Ankarling, Gö, 55.61; 3) Per
Rosell, Ul, 46.67; 4) Staffan Jönsson, Hä, 45.93; 5) Axel
Bernhult, Hu, 40.91; 6) Henrik Adolfsson, Ham, 35.82.
Slägga: 1) Mattias Jons, Hä, 70.11; 2) Markus Johansson,
Gö, 69.24; 3) Leif Arrhenius, Sp, 56.78; 4) Christian
Hansson-Bergén, Hu, 46.18; 5) Johan Björnstad, Ul, 46.08;
6) Henrik Adolfsson, Ham, 37.94. Spjut: 1) Olof Hansson,
Hä, 68.16; 2) Ingmar Veinberg, Sp, 66.50; 3) Marcus
Persson, Gö, 65.28; 4) Mikael Alsterbåge, Hu, 56.35; 5)
Albin Olsson, Ul, 54.84; 6) Esbjörn Backlund, Ham, 54.12.
4x100 m: 1) Spårvägens FK 41.13 (André Drummond, Nil
de Oliveira, Carl Armfelt, Mattias Sunneborn); 2) Huddinge
AIS 41.84 (Tom Kling-Baptiste, Alexander Nordkvist, Adam
Chiguer, Robin Nordkvist); 3) Ullevi FK 42.03 (Marcus
Persson, David Sennung, Oliver Willskytt, Mattias Abulu);
4) IF Göta 42.25 (Mathias Dufournier, Fredrik Johansson,
Morgan Ohlström, Douglas Stenberg); 5) Hässelby SK
42.48 (Adam Andersson, Daniel Almgren, Henrik Encke,
Andreas Andersson); 6) Hammarby IF 43.00 (Ken Braesch
Andersen, Jonathan Wulff, Jonathan Eklund, Viktor Kårling).
KVINNOR
100 m (12/8; -0,6): 1) Carolina Klüft, IFK Växjö, 11.81;
2) Caroline Sandsjoe, IF Göta, 11.93; 3) Julia Skugge,
Glanshammars IF, 12.04; 4) Lena Berntsson, Ullevi FK,
12.06; 5) Emma Tuvesson, IFK Helsingborg, 12.15; 6)
Erica Pettersson, IF Göta, 12.20; 7) Hanna Adriansson,
Wärnamo SK, 12.30; 8) Daniella Busk, Malmö AI, 12.38.
(21 startande.)
200 m (14/8; +2,6): 1) Moa Hjelmer, Spårvägens FK,
23.16w; 2) Caroline Sandsjoe, IF Göta, 23.99w; 3) Elin
Backman, IFK Helsingborg, 24.11w; 4) Lena Berntsson,
Ullevi FK, 24.37w; 5) Erica Pettersson, IF Göta, 24.41w;
6) Pernilla Nilsson, IFK Trelleborg, 24.69w; 7) Josefin
Magnusson, Malmö AI, 24.85w; 8) Gladys Bamane,
Spårvägens FK, 25.14w. (15 startande.)
400 m (13/8): 1) Moa Hjelmer, Spårvägens FK, 51.58
(sv. rek.); 2) Josefin Magnusson, Malmö AI, 54.37; 3)
Elin Moraiti, Falu IK, 55.11; 4) Pernilla Tornemark, Malmö
AI, 56.61; 5) Vendela Mindelöf, Hässelby SK, 56.77; 6)
Caroline Kihlblom, Huddinge AIS, 56.92; 7) Linnéa Collin,
IFK Helsingborg, 57.15; 8) Josefin la Fleur, Ystads IF, 58.01.
(11 startande.)
800 m (14/8): 1) Viktoria Tegenfeldt, Ume FI, 2:08.33;
2) Sofia Öberg, IFK Lidingö, 2:10.08; 3) Lovisa Lindh,
Ullevi FK, 2:10.30; 4) Elin Moraiti, Falu IK, 2:10.91; 5)
Lisa Forsberg, Falu IK, 2:11.46; 6) Caroline Högardh, IFK
Halmstad, 2:12.99; 7) Sofie Näslund, IF Vingarna, 2:15.23.
Betty Strandberg, Gefle IF, ej start. (13 startande varav 1
bröt.)
1500 m (13/8): 1) Viktoria Tegenfeldt, Ume FI, 4:28.36;
2)
Linn Nilsson, Hälle IF, 4:30.13; 3) Lisa Forsberg, Falu IK,
4:30.35; 4) Fanny Ek, Tjust Bike o RC, 4:31.61; 5) Caroline
Högardh, IFK Halmstad, 4:33.17; 6) Hanna Bartholomew,
FK Studenterna, 4:36.28; 7) Maria Westher, Karlskoga FI,
4:40.01; 8) Erika Fyrvall, Hässelby SK, 4:40.21; 9) Linnéa
Smeds, Spårvägens FK, 4:41.50; 10) Rebecka Öberg, IFK
Lidingö, 4:41.78; 11) Isabell Norstedt, IFK Helsingborg,
4:51.44. (Samtliga.)
5000 m (14/8): 1) Meraf Bahta, Hälle IF, 16:37.96; 2)
Malin Liljestedt, Spårvägens FK, 16:38.20; 3) Louise Wiker,
Hässelby SK, 16:40.08; 4) Charlotta Fougberg, Ullevi
FK, 16:52.39; 5) Hanna Bartholomew, FK Studenterna,
17:07.15; 6) Nina Persson, Örgryte IS, 17:11.68; 7) Fanny
Ek, Tjust Bike o RC, 17:20.63; 8) Cecilia Kleist, IK Akele,
17:22.11; 9) Linn Nilsson, Hälle IF, 17:29.28; 10) Maria
Sandström, Malmö AI, 17:40.20; 11) Gabriella Samuelsson,
Hässelby SK, 17:44.92. Anna Lindh, Rånäs 4H, och Emma
Jansson, Ludvika FFI, bröt. (Samtliga.)
10 000 m (12/8): 1) Louise Wiker, Hässelby SK, 35:27.76;
2) Anna von Schenck, Hässelby SK, 35:33.77; 3) Charlotte
Karlsson, IFK Tumba, 36:02.46; 4) Josephine Ambjörnsson,
Villstad GIF, 36:17.05; 5) Cecilia Kleist, IK Akele, 36:20.13;
6) Rebecka Törner, FK Studenterna, 36:25.37; 7) Hanna
Michaelsson, Rånäs 4H, 36:28.03; 8) Cecilia Fager,
Hässelby SK, 37:28.75. Nina Persson, Örgryte IS, Jenny
Jansson, IFK Umeå, och Lilian Magnusson, Spårvägens FK,
bröt. (Samtliga.)
Halvmarathon, 21,1 km väg (17/9): 1) Isabellah
Andersson, Hässelby SK, 1:11:07 (SR); 2) Jenny Jansson,
IFK Umeå, 1:17:04; 3) Anna Rahm, Rånäs 4H, 1:17:30; 4) Inga
Kazlauskaite, Rånäs 4H, 1:17:40; 5) Gabriella Samuelsson,
Hässelby SK, 1:18:24; 6) Josephine Ambjörnsson, Villstad
GIF, 1:18:26; 7) Charlotte Karlsson, IFK Tumba, 1:18:44; 8)
Kajsa Berg, Huddinge AIS, 1:18:56. Mellantider (Andersson
först hela vägen): 5 km 16:54; 10 km 33:43 (16:49); 15 km
50:24 (16:41); 20 km 1:07:31 (17:07).
Marathon, 42,2 km väg (28/5): 1) Isabellah Andersson,
Hässelby SK, 2:37:28; 2) Lena Gavelin, Trångsvikens IF,
2:42:20; 3) Anna von Schenck, Hässelby SK, 2:43:40; 4)
Lilian Magnusson, Spårvägens FK, 2:44:26; 5) Josephine
Ambjörnsson, Villstad GIF, 2:47:45; 6) Jenny Jansson, IFK
Umeå, 2:51:11; 7) Johanna Bohlin, Hässelby SK, 2:53:21; 8)
Josefin Gerdevåg, IF Start, 2:53:57. Mellantider (Andersson
först hela vägen): 5 km 18:28; 10 km 36:56; 15 km 55:19;
21,1 km 1:18:13; 25 km 1:32:55; 30 km 1:51:57; 35 km
2:11:43; 40 km 2:29:17.
100 km väg (1:a; 16/4): 1) Torill Fonn Hartikainen, Team
Ultrasweden LK, 9:07:12; 2) Kerstin Rosenqvist, Västerås
LK, 9:09:28; 3) Magdalena Elinder, Hässelby SK, 9:57:55;
4) Kristina Paltén, Riviera FI, 10:10:06; 5) Cecilia Peterson,
IF Linnéa, 10:21:15; 6) Pernilla Johansson, Ulricehamns
FK, 10:47:18; 7) Miranda Kvist, Team Ultrasweden LK,
10:47:24; 8) Charlotta Norén, Team Ultrasweden LK,
12:00:56. (12 startande varav 2 bröt.)
4 km terräng (16/4): 1) Charlotte Schönbeck, IFK
Lidingö, 13:44; 2) Malin Liljestedt, Spårvägens FK, 13:46;
3) Louise Wiker, Hässelby SK, 13:48; 4) Meraf Bahta,
Hälle IF, 13:51; 5) Charlotta Fougberg, Ullevi FK, 13:53;
6) Lena Örn, Spårvägens FK, 14:14; 7) Frida Lundén, FK
Studenterna, 14:16; 8) Cecilia Kleist, IK Akele, 14:24. (29
startande varav 2 bröt.) Lag: 1) Spårvägens FK 42:37 (2
Malin Liljestedt 13:46, 6 Lena Örn 14:14, 11 Sara Sjökvist
14:37); 2) Sävedalens AIK 44:02 (10 Elin Borglund 14:34,
12 Sara Holmgren 14:40, 13 Maria Borglund 14:48); 3)
Ullevi FK 44:15 (5 Charlotta Fougberg 13:53, 18 Therese
Nordström 15:09, 20 Emma Belforth 15:13); 4) Hässelby
SK 45:09 (3 Louise Wiker 13:48, 24 Magdalena Ottersten
15:34, 25 Erika Fyrvall 15:47). (Samtliga.)
8 km terräng (17/4): 1) Charlotta Fougberg, Ullevi FK,
29:13; 2) Frida Lundén, FK Studenterna, 29:14; 3) Louise
Wiker, Hässelby SK, 29:15; 4) Johanna Bohlin, Hässelby
SK, 30:06; 5) Cecilia Kleist, IK Akele, 30:12; 6) Inga
Kazlauskaite, Rånäs 4H, 31:03; 7) Therese Nordström,
Ullevi FK, 31:10; 8) Rebecka Törner, FK Studenterna, 31:14.
(21 startande varav 3 bröt.) Lag: 1) Hässelby SK 1:31:05
(3 Louise Wiker 29:15, 4 Johanna Bohlin 30:06, 11 Cecilia
Fager 31:44); 2) FK Studenterna 1:32:02 (2 Frida Lundén
29:14, 8 Rebecka Törner 31:14, 10 Gloria Vinstedt 31:34);
3) Ullevi FK 1:32:27 (1 Charlotta Fougberg 29:13, 7 Therese
Nordström 31:10, 13 Emma Belforth 32:04). (Samtliga.)
3000 m hinder (13/8): 1) Charlotta Fougberg, Ullevi FK,
10:13.13; 2) Klara Bodinson, IFK Lidingö, 10:19.39; 3) Maria
Borglund, Sävedalens AIK, 10:42.21; 4) Emma Dahl, Örgryte
IS, 10:50.54; 5) Emma Jansson, Ludvika FFI, 11:02.81; 6)
Erika Svanborg, Bromma IF, 11:11.58; 7) Cecilia Norrbom,
Spårvägens FK, 11:15.73. (Samtliga.)
100 m häck (14/8; +3,1): 1) Ellinore Hallin, IFK Växjö,
13.78w; 2) Caroline Lundahl, KA 2 IF, 13.80w; 3) Fatima
Makakala, Hammarby IF, 13.86w; 4) Sofia Linde, Täby IS,
14.15w; 5) Ida Hansen, KFUM Arvika, 14.36w; 6) Isabelle
Eurenius, Falu IK, 14.52w; 7) Elina Palmquist, IF Göta,
14.77w. Emma Tuvesson, IFK Helsingborg, diskv. för
tjuvstart. (16 startande.)
400 m häck (13/8): 1) Isabelle Eriksson, IFK Lidingö,
60.32; 2) Nuulu Ndiwabene, Spårvägens FK, 60.65; 3) Sara
Bley, GoIF Tjalve, och Therese Jernbeck, IFK Lidingö, 60.81;
5) Jennie Hurkmans, Turebergs FK, 60.82; 6) Louise Martin,
Hässelby SK, 61.94; 7) Evelin Hindrikes, Kvarnsvedens
GoIF, 62.65; 8) Madeleine Eriksson, Gefle IF, 65.36. (11
startande.)
Höjd (13/8): 1) Emma Green Tregaro, Örgryte IS, 1.93
(1.82/o; 1.85/o; 1.87/-; 1.89/o; 1.91/-; 1.93/xo; 1.95/xxx);
2) Ebba Jungmark, Mölndals AIK, 1.93 (1.82/o; 1.85/
xo; 1.87/-; 1.89/xo; 1.91/xo; 1.93/xxo; 1.95/xxx); 3) Erika
Wiklund, Trångsvikens IF, 1.82 (1.75/o; 1.79/o; 1.82/xo;
1.85/xxx); 4) Victoria Dronsfield, IF Göta, 1.79; 5) Ellen
Björklund, IFK Lund, 1.79; 6) My Nordström, IK Norrköping
FI, 1.75; 7) Erika Chytraeus, Huddinge AIS, och Caroline
Andersson, Gefle IF, 1.71; 9) Madeleine Serenhov, IFK
Lidingö, och Jessica Samuelsson, Hässelby SK, 1.66; 11)
Lisa Thelander, IFK Halmstad, och Sofie Skoog, IF Göta,
1.66. (Samtliga.)
SM – seniorer utomhus 2011
10
Spårvägens Moa Hjelmer chockade med att i SM sätta
svenskt rekord på 400 m med 51.58 och vann också 200
m. Hon tog även silver på JEM22 på den kortare distansen
och dubblade i VM där hon nådde semifinal på 400 m.
Foto: Deca Text&Bild