Azərbaycan Respublikası
Təhsil Nazirliyi
BAKI DÖVLƏT
UNİVERSİTETİ
ƏMR
№ R-73
11.11. 2010
Bakı şəhəri
Məzmunu: Universitetdaxili «50+50» qrant proqramının
həyata keçirilməsi haqqında
Rektorun 09.06.2009-cu il tarixli R-48 saylı əmrini nəzərə alaraq BDU-nun professor-müəllim
heyətinin, əməkdaşların, aspirant, magistrant və tələbələrin elm və təhsildə əldə etdikləri nailiyyətləri
inkişaf etdirmək və Universitetdaxili «50+50» qrant proqramını 2010-2011-ci illər ərzində həyata
keçirmək məqsədi ilə
ƏMR EDİRƏM:
Universitetdaxili «50+50» qrant proqramı üzrə adları aşağıda göstərilən 18 nəfər professor-
müəllim heyətinə (əməkdaşlara), 10 nəfər gənc (35 yaşadək) professor-müəllim heyətinə (əməkdaşlara),
13 nəfər aspirant, dissertant və magistranta, 10 nəfər tələbəyə 2010-cu ilin oktyabr ayının 1-dən 2011-ci
ilin iyun ayının 30-dək 9 ay müddətinə fərdi qrantlar ayrılsın:
§1. PROFESSOR-MÜƏLLİM HEYƏTİ (ƏMƏKDAŞLAR):
1
Mirzəyev Sabir Soltanağa oğlu
Mexanika-riyaziyyat fakültəsinin “Funksiyalar nəzəriyyəsi və
funksional analiz” kafedrasının professoru “Operator diferensial
tənliklərin həll olunması və spektral məsələlər” mövzusunda
layihəsinə görə;
2
Xanməmmədov Aqil
Xanməmməd oğlu
Tətbiqi riyaziyyat və kibernetika fakültəsinin “Tətbiqi
riyaziyyat” kafedrasının professoru “Исследование некоторых
нелинейных явлений в дискретных динамических системах”
mövzusunda layihəsinə görə;
3
Rəcəbov Məmməd Rəcəb oğlu
Fizika fakültəsinin “Nəzəri fizika” kafedrasının dosenti “Kristal
mühitlərdə
yüksək
enerjili
qeyri-elastiki
elektromaqnit
proseslər” mövzusunda layihəsinə görə;
4
Məmmədov İbrahim Qərib oğlu
Kimya fakültəsinin “Neft kimyası və kimya texnologiyası»
kafedrasının
dosenti
“Funksionaləvəzli
alkenilfenol
törəmələrinin məhlul sistemlərinin NMR metodu ilə tədqiqi”
mövzusunda layihəsinə görə;
5
Güləhmədov Sahib Qurban oğlu
Biologiya
fakültəsinin
“Biokimya
və
biotexnologiya”
kafedrasının
dosenti
“Süd
turşusu
bakteriyalarının
bakteriosinləri tərəfindən pendirlərdə biogen aminlərin əmələ
gəlməsinin qarşısının alınması” mövzusunda layihəsinə görə;
6
Nəbiyev Əlipaşa Əlibəy oğlu
Coğrafiya fakültəsinin “Fiziki coğrafiya” kafedrasının müəllimi
2
“Kompüterlə coğrafiya nəzəriyyəsi metodları ilə Azərbaycanın
fiziki və iqtisadı coğrafiyasına dair rəqəmli xəritələrinin tərtibi”
mövzusunda layihəsinə görə;
7
Abadov Bəhmən Abdal oğlu
Geologiya
fakültəsinin
“Hidrogeologiya
və
mühəndis
geologiyası” kafedrasının dosenti “Ekzogen geoloji proseslərin
fəallaşmasında hidroloji və hidrogeoloji amillərin rolu”
mövzusunda layihəsinə görə;
8
Lətifova Elvira Məhəmməd qızı
Tarix fakültəsinin “Qədin dünya və orta əsrlər tarixi”
kafedrasının baş müəllimi, t.e.n. “Şimal-Qərbi Azərbaycanın
toponimikasında qədim türk tayfa izləri” mövzusunda layihəsinə
görə;
9
Həsənov Rəfail Musa oğlu
Sosial elmlər və psixologiya fakültəsinin “Sosiologiya”
kafedrasının professor əvəzi, sosiol.e.d. “Azərbaycanda orta
sinif:
təşəkkül
problemləri
və
inkişaf
perspektivləri”
mövzusunda layihəsinə görə;
10 Məmmədov Sabir Rza oğlu
Jurnalistika fakültəsinin “Beynəlxalq jurnalistika” kafedrasının
dosenti “Azərbaycan mətbuatının ÜmumAvropa informasiya
məkanına inteqrasiyası” mövzusunda layihəsinə görə;
11 Sadıqova Solmaz Azay qızı
Kitabxanaçılıq-informasiya fakültəsinin “Biblioqrafiyaşünaslıq”
kafedrası baş müəllimi, “Bakı Dövlət Universiteti–90:
Biblioqrafik məlumat kitabı”– BDU-nun 90 illik yubileyinə həsr
olunmuş əsərlərin biblioqrafik göstəricisinin çap və elektron
variantlarının tərtib edilməsi” mövzusunda layihəsinə görə;
12 Cəlilbəyli Oqtay Babəli oğlu
Şərqşünaslıq fakültəsinin “Uzaq Şərq dilləri və ədəbiyyatı”
kafedrasının müdiri, dosent “Yapon və Azərbaycan dillərində
fellərin strukturu və semantikası” mövzusunda layihəsinə görə;
13
Süleymanov Salman Səfəralı
oğlu
İlahiyyat fakültəsinin
“Dillər” kafedrasının ərəb dili müəllimi,
f.e.n., dos. “ Ərəb dilində feili söz yaradıcılığı” mövzusunda
layihəsinə görə;
14
Mütəllimov
Mütəllim
Mirzəəhməd oğlu
Tətbiqi Riyaziyyat ETİ-nin “Məlumat hesablama sistemləri”
şöbəsinin müdiri “Neft quyularının qazlift üsulu ilə istismarı
zamanı optimal requlyatorların qurulması məsələsinin həlli
alqoritmi” mövzusunda layihəsinə görə;
15
Məmmədov Mübariz Zabid
oğlu
Fizika Problemləri ETİ-nin “Yarımkeçiricilər fizikası” şöbəsinin
böyük elmi işçisi “Elektrokimyəvi aşılama metodu ilə alınmış
nazik
nanoməsaməli
silisium təbəqələrinin
lyuminissent
xassələrinə təbii oksidləşmənin, ultrabənövşəyi şüalanmanın və
yüksək temperaturlu sürətli termik emalın təsirinin tədqiqi”
mövzusunda layihəsinə görə;
§2. GƏNC (35 YAŞADƏK) PROFESSOR-MÜƏLLİM HEYƏTİ (ƏMƏKDAŞLAR):
1
Hüseynli Əli Abbas oğlu
Mexanika-riyaziyyat fakültəsinin “Funksiyalar nəzəriyyəsi və
funksional analiz” kafedrasının müəllimi «Banax fəzasında
defekt bazislər və adi diferensial operatorların məxsusi və
qoşulmuş funksiyalar sisteminin defekt bazis əmələ gətirməsi
haqqında» mövzusunda layihəsinə görə;
2
Əliyeva Sevinc Həmzağa qızı
Tətbiqi riyaziyyat və kibernetika fakültəsinin “Informasiya
texnologiyaları və proqramlaşdırma” kafedrasının müəllimi
“Системный анализ и разработка методов и алгоритмов
интеграции беспроводных и оптических сетей” mövzusunda
layihəsinə görə;
3
Allahverdiyeva Məhin Habil Kimya fakültəsinin “Alkenilfenollar kimyası” ETL-ın elmi işçisi
3
qızı
“İzopropenilfenolun
polifunksional
törəmələrinin
polimer
sorbentlərin alınmasında kross-agent kimi tədqiqi və sintez
olunmuş
ionitlərin
ağır
metalların
sulu
məhlullardan
ayrılmasında sorbent kimi sınağı” mövzusunda layihəsinə görə;
4
Abbasova Aytən Zabil qızı
Tarix fakültəsinin “Tarix və dil metodikası” mərkəzinin baş
laborantı “Yaxın Şərq münaqişəsi zəminində Türkiyə-Israil
münasibətləri və ABŞ” mövzusunda layihəsinə görə;
5
Quliyev Hikmət Valeh oğlu
Filologiya fakültəsinin tyutoru “Türk xalqları folklorunda
cəngavər və at obrazı” mövzusunda layihəsinə görə;
6
İbrahimova Pərvanə Yəhya qızı
Jurnalistika fakültəsinin “Beynəlxalq jurnalistika” kafedrasının
müəllimi “Azərbaycan mediası və seçkilər” mövzusunda
layihəsinə görə;
7
Əsgərov İdrak Mirzəbaba oğlu
Tətbiqi
Riyaziyyat ETİ-nin
“Riyazi
modelləşdirmə
və
avtomatlaşdırılmış sistemlər” şöbəsinin kiçik elmi işçisi “Qaz-
lift prosesində qoyulmuş optimal idarəetmə məsələsinin
kəsilməz və diskret halda asimptotik həll üsulu” mövzusunda
layihəsinə görə;
8
Zərbəliyeva Esmira Mənaf qızı
Kitabxanaçılıq-informasiya
fakültəsinin
tyutoru
“Bakı
Universiteti Xəbərlərinin elektron versiyasının hazırlanması”
mövzusunda layihəsinə görə;
9
Məmmədova Nərminə Yaqub
qızı
Şərqşünaslıq fakültəsinin Türk filologiyası kafedrasının 0,25
müəllimi “Müasir Türk ədəbi dilində işlənən Avropa mənşəli
alınmalar” mövzusunda layihəsinə görə;
10
Mirzəyeva Səbinə Həmid qızı
İlahiyyat fakültəsinin “Dillər” kafedrasının ərəb dili müəllimi,
i.e.n., dos.əvəzi “İslamda uşaq hüququ” mövzusunda layihəsinə
görə;
§3. ASPİRANT, DİSSERTANT VƏ MAGİSTRANTLAR:
1
Mustafayeva
Tünzalə
Məhərrəm qızı
Mexanika riyaziyyat fakültəsinin “Diferensial və inteqral
tənliklər” kafedrasının aspirantı “Hiperbolik tənliklər üçün
optimal idarəetmə məsələləri” mövzusunda layihəsinə görə;
2
Culfayeva Çinarə Elçin qızı
Tətbiqi riyaziyyat və kibernetika fakültəsinin II kurs magistrantı,
“Xətti yüklənmiş parabolik tip diferensial tənlik üçün bir qarışıq
məsələnin həllinə düz xətlər üsulunun tətbiqi və alınmış yeni
məsələnin həllinin yığılmasının tədqiqi” mövzusunda layihəsinə
görə;
3
Məmmədov Vüsal Usub oğlu
Fizika fakültəsinin “Fiziki elektronika” kafedrasının II kurs
əyani aspirantı “Elektrokimyəvi çökdürmə üsulu ilə alınmış p-
Si/Cd
1-x
Zn
x
Se
1-y
Te
y
günəş elementlərinin tədqiqi” mövzusunda
layihəsinə görə;
4
Əliyeva Ülkər İbrahim qızı
Kimya fakültəsinin “Yüksək molekullu birləşmələr kimyası”
kafedrasının aspirantı “Au(III)-ün polimerxelatəmələğətirici
sorbentlə və polimer matrisində qızıl nanohissəciklərinin
alınmasının tədqiqi” mövzusunda layihəsinə görə;
5
Qasımov Tural Paşa oğlu
Biologiya fakültəsinin “Biofizika və molekulyar biologiya”
kafedrasının II kurs magistrantı “Bitki hüceyrələrinin plazmatik
membranında redoks təbiətli proton pompanın fəallığının
tədqiqi” mövzusunda layihəsinə görə;
6
Həsənova Nailə İmran qızı
Coğrafiya fakültəsinin “Hidrometeorologiya” kafedrasının
dissertantı “Azərbaycan çaylarında daşqın təhlükələrinin
azaldılması ilə bağlı tövsiyələrin hazırlanması” mövzusunda
layihəsinə görə;
4
7
Cəfərov Səməd Eldar oğlu
Geologiya fakültəsinin “Kristalloqrafiya minerologiya və
geokimya” kafedrasının II kurs magistrantı “Silikat və
alimosilikatların kristallokimyası və quruluş tipomorfizmi”
mövzusunda layihəsinə görə;
8
Abbasova Səkinə İlqar qızı
Tarix fakültəsinin “Türk və Qafqaz xalqları tarixi” kafedrasının
“Qafqazşünaslıq” ixtisası üzrə II kurs magistrant “Qafqaz
regionunun dünya dövlətlərinin maraqları sisteminə daxil olması
(XX–XXI əsrlərdə)” mövzusunda layihəsinə görə;
9
İbrahimova Esmira Əlixan qızı
Filologiya fakültəsinin “Türkologiya” kafedrasının dissertantı,
“Yenisey abidələrinin dilində mənsubiyyət anlayışının ifadəsi
(Azərbaycan dili şivələr ilə müqayisədə)” mövzusunda
layihəsinə görə;
10
Nəbiyeva Nərmin Namiq qızı
Jurnalistika fakültəsinin “Televiziya və radio jurnalistikası”
kafedrasının II kurs əyani magistrantı “Dağlıq Qarabağ
probleminin mətbuatda işıqlandırılmasının forma və metodları”
mövzusunda layihəsinə görə;
11
Əlizadə Səbinə Hikmət qızı
Sosial elmlər və psixologiya fakültəsinin II kurs magistrantı,
“Ailə psixoloqlarının hazırlığında ali məktəblərin rolu”
mövzusunda layihəsinə görə;
12
Əhmədova Günel Mehman qızı Şərqşünaslıq fakültəsinin “Ərəb filologiyası kafedrasının” II
kurs magistrantı “Ərəb dilində kommersiya sənədlərinin dil
vasitələrinin standartlaşdırılması və unifikasiyası” mövzusunda
layihəsinə görə;
13
Verdiyev Bəzirgan Allahverdi
oğlu
İlahiyyat fakültəsinin “İslam elmləri” kafedrasının aspirantı
“Quranda qeyd olunmuş sosial qruplar” mövzusunda layihəsinə
görə;
§ 4. TƏLƏBƏLƏR:
1
Malik Samin Telman oğlu
Mexanika-riyaziyyat fakültəsinin III kurs, qrup 440 tələbəsi
“Sonsuz
oblastda
qeyri-xətti
elliptik
tənliyin
həllinin
asimptotikası” mövzusunda layihəsinə görə;
2
Məmiyeva Türkan Səyyaf qızı
Tətbiqi riyaziyyat və kibernetika fakültəsinin IV kurs, 390 qrup
tələbəsi “Spektrin olmadığı və ya bütün müstəvi spektr olarsa
qarışıq məsələnin həllinin araşdırılması” mövzusunda layihəsinə
görə;
3
Vəliyev Rusif Vəli oğlu
Fizika fakültəsinin III kurs, 212 qrup tələbəsi “PVS və CdS
əsasında alınmış nanokompozitlərin elektrik xassələrinin tətbiqi”
mövzusunda layihəsinə görə;
4
Adışirinli Leyla Tofiq qızı
Kimya fakültəsinin IV kurs, TKK005A qrup tələbəsi “SnTe-
YbSb
2
Te
4
və PbTe-YbSb
2
Te
4
sistemləri əsasında yeni
termoelektrik materiallarının sintezi və tədqiqi” mövzusunda
layihəsinə görə;
5
Kərimzadə Fatma Sabir qızı
Biologiya fakültəsinin III kurs, 023R qrup tələbəsi “Azərbaycan
pendirlərində süd turşusu bakteriyalarının mikroflorasının
tədqiqi” mövzusunda layihəsinə görə;
6
Bünyat-zadə Səmayə Kamran
qızı
Geologiya fakültəsinin IV kurs, 002 qrup tələbəsi “Qoşa qızıl
yatağının geoloji quruluşu və əmələgəlmə yolları” mövzusunda
layihəsinə görə;
7
Xəlilov Nazim Nizami oğlu
Tarix fakültəsinin IV kurs, 1028 qrup tələbəsi “I Şah İsmayıl
Səfəvi və Azərbaycan Səfəvi dövlətinin təşəkkülü” mövzusunda
layihəsinə görə;
8
Sadıqlı Ayşən Əsəd qızı
Filologiya fakültəsinin III kurs, 010A qrup tələbəsi “Ümummilli
5
lider Heydər Əliyev və Azərbaycan dili” mövzusunda layihəsinə
görə;
9
Orucəliyeva Nübar Ramiz qızı
Beynəlxalq hüquq və beynəlxalq münasibətlər fakültəsinin III
kurs tələbəsi “İslam və terrorizm” mövzusunda layihəsinə görə;
10
Sultanova Samirə Yusif qızı
Şərqşünaslıq fakültəsinin IV kurs, 1354 qrup tələbəsi “Ərəb
ədəbi dilində sinonimlərin tədqiqi” mövzusunda layihəsinə görə.
§ 5. DAVAM EDƏN LAYİHƏLƏR:
2009-2010-cu illərdə müvəffəqiyyətlə professor-müəllim heyəti nominasiyasında icra olunmuş və
universitet üçün xüsusi əhəmiyyəti olan aşağıdakı layihələrin vaxtı 2010-2011-ci illər üçün uzadılsın:
1 Ramazanov
Məhəmmədəli
Əhməd oğlu
Fizika fakültəsinin Nano materiallarının kimyəvi fizikası kafedrasının müdiri
“PE+Fe
3
O
4
və PVDF+Fe
3
O
4
maqnit nanokompozisiyaların dielektrik və
elektrofiziki xassələrinə maqnit sahəsinin təsiri” mövzusunda layihəsinə görə;
2 İsmayılova Nigar
Nurəddin qızı
Kitabxanaçılıq-informasiya fakültəsinin Kitabxanaşünaslıq kafedrasının baş
müəllimi “Bakı Universitetinin Elmi Əsərlərinin və Elmi Xəbərlərinin
elektron versiyasının yaradılması” mövzusunda layihəsinə görə;
3 Aslan Knyaz İlyas
oğlu
Kitabxanaçılıq-informasiya
fakültəsinin
Kitabxanaşünaslıq
kafedrasının
dosenti, «Bakı Universitetinin Xəbərləri. Biblioqrafik məlumat kitabı (1991-
2010)» biblioqrafik göstəricisinin nəşrə hazırlanması (elektron və çap
formasında)» mövzusunda layihəsinə görə.
ƏSAS: Rektorun 09.06.2009-cu il tarixli R-48 saylı əmri, Tədris və Elmi İşlər üzrə Prorektorların
dərkənarları ilə Rektorun 17.06.2009-cu il tarixli R-51 saylı əmri ilə yaradılmış komissiyanın protokolu
və BDU Elmi Şurasının 09 iyul 2010-cu il tarixli 13 saylı
iclas protokolundan çıxarış.
REKTOR
akademik A.M.MƏHƏRRƏMOV
Dostları ilə paylaş: |