Vguard kullanim klavuzuYüklə 123,93 Kb.
tarix17.10.2017
ölçüsü123,93 Kb.
#5369


VGUARD – PC TABANLI KARTLAR


Görüntü Kartları

Model : VG4C-RT4

VG4C-EXP

VG8C-EXP


VG4C +

VG8C-VG8C-EXP-TV


Kurulum ve Kullanım Kılavuzu


UYARI ! Kurulum işlemine geçmeden önce kullanım kılavuzunu dikkatlice okuyunuz.


Bilgisayar Güvenlik Sistemleri

Elektrik ve Elektronik San. Tic.Ltd. Şti.

(0212) 216 45 48 (Pbx)


Paketin İçindekiler ……………………………………………………………………

Sistem Gereksinimleri ……………………………………………………………….

Donanım Montajı ……………………………………………………………………

VGuard Kart Sürücülerinin Yüklenmesi …………………………………………

Program Özellikleri …………………………………………………………………

Bu klavuz tüm VGuard modelleri için geçerlidir ve buradaki uygulama VG8C-EXP modeli örnek alınarak gösterilmiştir.
Paketin İçindekiler ;

CHATEAU paketin içindekiler:

 • Bir adet VGuard PCI arayüz kart. (VG8C-EXP Modeli için ek aparat)

 • VGuard Kurulum ve Kullanım Klavuzu

 • Bağlantı kablolarını resetleyen bir watchdog kablosu.

 • Bir adet ses bağlantı kablosu

Sistem Gereksinimleri

Chateau sistemin verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla PC aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır:

 • IBM uyumlu PC için minimum CPU gereksinimi aşağıdaki gibidir..

 • Dört Kamera: CPU 1.2GHz veya üstü.

 • Sekiz Kamera: CPU 1.6GHz veya daha üstü.

 • Onaltı Kamera: Intel Pentium IV 2GHz veya daha üstü

 • 256MB RAM ve daha üstü.

 • Window 2000 / XP işletim sistemi.

 • 64MB RAM veya daha üstü AGP arayüzü kullanan Ekran Kartı. (NVidia’nın VGA kartı, Geforce2 MX400 yada üstü kullanılması önerilir).

 • DirectX 8.0 versiyonu ya da üstü.

 • Ethernet kartı

 • Sesli özelliklere sahip 56 Kbps modem.

 • Full-dublex ses kartı

 • En az 300W'lık güç kaynağı(4 VGUARD kart ve 1 HDD için).

Not: VIA’nın VT-8233A ana kartın kullanımı, kartla bir uyuşmazlığa sebep olabilir. Bu kartın kullanılmaması tavsiye edilir.

Donanım Montajı

 1. Bilgisayarı kapatın ve elektrik kablosunun çıkarıldığından emin olun. 1. PC kasa kapağını çıkarın. 1. VGuard kartı uygun bir PCI slota yerleştirin..Kartınızın PCI slota tam olarak oturduğundan emin olduktan sonra slotu sıkıca vidalayın. 1. VGuard kart üzerindeki video-in jack’ı ile kamera üzerindeki video-out jack’ına bağlanır..

 2. VGuard kart üzerindeki audio-in jack ile kamera üzerindeki audio-out jack(ya da mikrofon amflikatörü) bağlanır. 1. Watchdog fonksiyonu: VGuard kart üzerinde JP(1,2) ile reset sinyaline bağlanmak için watchdog bağlantı kablosu kullanılır. Ve daha sonra bilgisayarın otomatik watcdog reset sinyalini alması için bilgisayarın ön paneli üzerindeki reset anahtarına VGuard kart üzerindeki JP(3,4)’e bağlanır.(Çalışır durumdaki herhangi bir VGuard bağlanabilir. Ama kartın watchdog fonksiyonu olması gerekir. Düzgün bir watchdog fonksiyonunun olması için her kart üzerinde bütün watchdog fonksiyonlarının olması tavsiye edilir.)  

Not: Vguard, sadece audio-out sinyaliyle(1 volt Vp_p) mikrofon güçlendiriciye uyabilir. Bununla birlikte bir mikrofon güçlendirici özelliğe sahip değilse, ses kaydetmek için VGuard karta bağlanmayabilir.)

VGUARD Kart Sürücüsünün Yüklenmesi

Bilgisayarını açın.Bilgisayarınız açıldıktan sonra Windows VGuard kartı otmatik olarak  tespit edecek ve gerekli yazılımı yüklemenizi isteyecektir.CHATEAU XP sistem CD’sini CD-ROM sürücüsüne  yükleyin.Önce bilgisayarınızın  CD sürücüsünü seçin, ardındanda üzerine yüklemek istediğiniz Windows sürümüne göre (örneğin;D:/ Win2000-XP/ Driver 2000 gibi)gerekli klasörü seçin  ve ekrandaki yönergeleri takip ederek  yükleme işlemini tamamlayın.

Windows işletim sistemine sürücü ve Chateau programının yüklenebilmesi için sürücü ve program yükleme yetkisi olan bir kullanıcı ile oturum açılması gerekmektedir. Örneğin bilgisayar yöneticisi grubunda olan kulllanıcı bu işlemleri yapabilir.

Windows 2000/XP kullanıcıları tüm CHATEAU XP kartları aynı anda PCI  yuvalarına yerleştirilebilirler.CHATEAU VG8C-EXP-TV Yazılımının Yüklenmesi

CHATEAU VG8C-EXP-TV yazılımını yüklemeye başlamadan önce lütfen CHATEAU VG8C-EXP-TV karta ait yazılımın başarıyla yüklendiğine emin olun..

 • Windows işletim sistemini açın.

 • CHATEAU VG8C-EXP-TV sistem CD’sini CD-ROM sürücüsüne takın.

 • Bilgisayarına çift tıklandıktan sonra,CD ROM sürücüye çift tıklayın.(CHATEAU VG8C-EXP-TV_TR/(E:)).Doğru iletişim sistemlerini seçenek çift tıklayın

Not: CD sürücüsünü belirten harf, (E:) bilgisayara bağlı olarak değişebilir.

 • CHATEAU VG8C-EXP-TV Yazılımına”çift tıklayın ve ardından Kur.exe dosyasına tıklayın.Yazılımı yüklemek için pencere açılacaktır.   • Yönergeleri izleyin ve Next butonuna basarak devam edin..

Not: Yükleme işleminden sonra program bilgilerinizi yeniden başlamak gerekli ise sizi uyaracaktır.

Eski Versiyonun Kaldırılması

Önceki versiyon CHATEAU VG8C-EXP-TV programını silmek için,”denetim masası - program ekle/kaldır”dan seçerek “sil” butonuna basarak silme işlemini gerçekleştirin.


CHATEAU VG8C-EXP-TV programının silinmeleri işlemi sırasında resim dosyaları ve dizinleri gerçekte silinmez,yani önceki versiyonuna ait dosyalar varlığını korur.

CHATEAU VG8C-EXP-TV programının eski versiyonunu kaldırmak için Windows Program Dosyaları Kontrol Paneli’nde Program Ekle/Kaldır kullanılır. Kontrol Paneli’nde Program Ekle/Kaldır üzerinde CHATEAU VG8C-EXP-TV seçilir. CHATEAU VG8C-EXP-TV programını kaldırmak için Remove® ikonu seçilir.

Görüntü dosyaları ve adresleri CHATEAU VG8C-EXP-TV programlarının silinmesi işlemi boyunca aslında silinmediği için, bu adresler hala var olan önceki yüklemeleri yapabilir. Kullanıcı C:\Program Files\Chateauxp altındaki adresleri kontrol ederek Windows2000 File Management’ı kullanmalıdır. (Önceki yüklemelerdeki seçili adreslerin olduğu varsayılırsa)


C:\Program Files\Chateau VG8C-EXP-TV\Database or\Picture altında resim dosyaları ve bu adresleri tutmak için kullanıcının seçimi olmaksızın dosyalar ve bu adresler silinir.

Not:CHATEAU VG8C-EXP-TV programlarının yeni versiyonlarının anormal uygulamalarını önlemek için, CHATEAU VG8C-EXP-TV directory’deki bu yardımcı adreslerin dışındaki diğer tüm bitirilmemiş dosyaların silinmesi önerilir.
 Yeni Versiyon CHATEAU VG8C-EXP-TV Yüklenmesi

Uygulama programlarının yeni bir versiyonunu yükleme prosedürü hakkında CHATEAU VG8C-EXP-TV yazılımının yüklenmesi bölümünde bahsedilmiştir.Sisteme Genel Bakış

CHATEAU VG8C-EXP-TV programını çalıştırmak için, aşağıda görüldüğü gibi Windows Masa üstü bölümünde kısayola 2 defa tıklamak yeterlidir. (Ekran görüntüsünün daha iyi olması için monitör çözünürlüğünün 1024*768, 32-bit gerçek renk'e ayarlanması gerekmektedir.)Alternatif olarakta Program Folder’dan da CHATEAU VG8C-EXP-TV programı seçilebilir. Farenin sol butonuna iki kez tıklanır ve program başlar.CHATEAU VG8C-EXP-TV'yi Başlatmak

Yüklemeden sonraki CHATEAU VG8C-EXP-TV’nin her açılışında, CHATEAU-XP Sistem Sağlayıcısı için şifre ve kullanıcı isminin girilmesinini ister.Sistem yöneticisi, en yüksek yetkileri olan kullanıcıdır. Lütfen kullanıcı ismi ve şifrenizi aklınızda tutunuz. Sistem yöneticisi kurulana kadar CHATEAU VG8C-EXP-TV sistemi başlamayacak ve sistem kurulumu çalışmayacaktır.CHATEAU VG8C-EXP-TV programının çalışmaya başlamasını takip eden saniyelerde, CHATEAU VG8C-EXP-TV ana ekranda açılacaktır. Ana ekran altında, sağ alt köşedeki login/logout butonuna basıldığında CHATEAU VG8C-EXP-TV programı kullanıcı ismi ve şifresini kullanıcıdan girmesini isteyecektir.

Kullanıcı ismi, belirlenmiş yetkiler dahilinde güvenilir bir çalışma için sınırlandırılacaktır. Bu limit, sistem sağlayıcısı tarafından uygulanmaz. Kullanıcı ismi/şifre ve denetimi için Kullanıcılar bölümüne bakın.Not: Sadece sistem yöneticisinin kullanıcı ismi ve şifresinin girilmesiyle program ayarları değiştirilebilir. Diğer kullanıcı belirlenmiş yetkiler dahilinde ancak programa giriş yapabilir.

Ana Ekran

CHATEAU VG8C-EXP-TV sistemine girildikten sonra, aşağıdaki gibi bir ana ekran göreceksiniz:

Ana ekran 2 bölmeden oluşur. Üst kısımda; Sistem Görüntü Bölümü ve altta Sistem Çalışma Bölümü bulunmaktadır.


Fonksiyon seçme butonları ve kontrol fonksiyonları için kullanılan panelin çoğu burada görünmez. Kullanıcı Kontrol Panosu üzerinde görünen Reveal butonunu tıklayarak bu paneli aktif hale getirebilirsiniz.
.

Görüntü Bölümü

Bu bölümde kameralardan alınan resimler görüntülenir. Bir sisteme 4 adete kadar kart yerleştirilebilir. Kamera görüntü adeti bir sistemden diğerine farklılık gösterebilir. CHATEAU VG8C-EXP-TV yerleştirilen VG8C-VG8C-EXP-TV kartların sayısını otomatik olarak kontrol eder ve toplam kamera adetine göre ana ekran üzerinde gösterilecek kamera sayısınıda otomatik olarak düzenler.

Bu bölümde, sistem diğer sistemlerle bağlı değilken yerel kameralardan gelen resimler görüntülenebilir. Sistem diğer ChateauRT sistemleriyle LAN,internet, intranet ya da modemlerle bağlantıya geçebilir. Bu bölümde Sistem Çalışma Bölümü’ndeki Host opsiyonundan diğer ChateauRT kullanıcılarının kemaralarındaki resimleri görüntüleyebilir.

Bu bölümde herhangi bir kameranın PTZ kontrolü için, istenen kamera görüntüsüne fare ile tıklanarak ve kamerayı seçmek için bir kere sol butona basmak yeterlidir. Daha sonra istenen PTZ kontrolü yapılabilir.Ekran boyutu: Bu bölümde yer alan tüm görüntüler, büyütütülebilir ya da küçültülebilir. Öncelikle görüntüyü büyütmek için istenen görüntü üzerine gelin ve farenin sol tuşunu iki defa tıklayın. Bu işlem sonrasında ekranda tüm görüntülerin gösterilebilmesi için resimler tekrar düzenlenecektir. Eğer birkez daha çift tıklarsanız görüntü tam olarak gösterilecektir. Tekrar gelip çift tıkladığınızda daha önceki görüntüye geri dönülecektir.

Sistem Çalışma Bölümü

Sistem Çalışma Bölümündeki ana butonların fonksiyonları aşağıda açıklanmıştır:Minimize: Ana ekran bu butona basıldıktan sonra minimize olur ve Windows penceresinin sağ alt köşesinde görünür.

Full Screen: Görüntü bu butona basıldığında tam ekranı kaplar. Orijinal görüntü boyutuna dönmek için ESC tuşuna basın

On Line help: Sistem çalışması için on-line yardım sağlar.

Exit: Programı kapatır.(Sadece sistem sağlayıcısı çıkış fonksiyonunu kullanabilir.)

ChateauXP Hakkında: Ürünün tescil ve telif hakkı konusundaki bilgileri içerir.

Sistem Çalışma Bölümü’nde sağ kenarda 4 buton mevcuttur. Bu butonların işleyişleri aşağıdaki gibidir:

Record: Bu butona basılarak, ses/görüntü kayıt işlemini başlatmak için önceden ayarlanmış tüm kameralar aktif hale getirilir.

Stop: Bu butona basarak, bütün ses/görüntü kayıtları durdurulur.

Log in/out: Sistemin çalışması boyunca, sistem programlarını çalıştırmadan önce kullanıcı şifresi istenir. Kullanıcı eğer kısa bir süre uzaklaşmak isterse, sistemden ilk çıkarak diğer kullanıcıların sisteme girişini engelleyebilir. Daha sonra bütün sistem çalışmaları kapanır. Siz sistemi kapatamazsınız. Sistem, kullanıcılar tekrar şifrelerini girene kadar çalışmaz. Kullanıcı sistemden çıktığında, sistem otomatik olarak tam ekran görüntüsü gösterir. Kullanıcı şifresini tekrar girmek için, ESC butonuna basmalıdır. Login diyalog kutusu, kullanıcı isim ve şifresinin tekrar girilmesi için görünür. Doğru şifre ve kullanıcı ismi girildikten sonra sistem tekrar normale döner.

Playback: Bu butona basarak, kayıt izleme paneli ana ekranın en altında görünür. Panelin görüntüsü aşağıdaki gibidir.

Kayıt İzleme Paneli hakkında detaylı bilgi için Kayıt İzleme' ye bakınız.Çalışma Panel Butonu

Çalışma Panel Butonu: bu butona basarak, paneldurumundandurumuna dönüşür.

Bu çalışma paneli, Bağlantı, Otomatik Seçici, Ayarlar, Alarm / Kullanıcı Günlükleri, E-Map ve Sessiz ayarlarını içerir.

Bağlantı: CHATEAU XP kullanıcı sitesine bağlantıyı sağlar. TCP/IP ve modemle sisteme bağlanmak mümkündür. Daha fazla bilgi için Uzaktan Erişim'e bakınız.

Otomatik Seçici: Bu butona basıldığında otomatik seçici başlatılmış olur, kaydetme işlemini etkilemeden kamera sırasına göre görüntüleri belli bir sırada büyüterek daha iyi görüntüleme sağlar.Ayarlar: Sistem çalışmasını ayarlar. Daha ayrıntılı bilgi için lütfen Sistem Ayarları 'a bakınız.

Kullanıcı Günlükleri: Her bir yerel kullanıcının sisteme giriş/çıkış saatlerini, CHATEAU XP sistemine bağlantı süresini, mesajları, hem yerel hem de uzaktan erişim durumları için alarm söz konusu olduğunda bunun zamanı ve mesajları kaydeder. Alarm liste kitapçığı ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için lütfen Alarm Giriş Listesi'ne bakınız.

E-Map: Ayrıntılı bilgi için lütfen bölüm E-Harita'ya bakınız.

Sezsiz:: Alarm çaldığında ses kartından bütün ses çıkışlarını kapatır. Durum paneli, aşağıda görüldüğü gibi Fonksiyon panelinin üst kısmında bulunmaktadır.

Bu Durum Paneli, aşağıda listelenen fonksiyonları ve güncel sistem durumunu gösterir. 1. Sunucu İsmi: Kullanıcı bilgisayarın ismini gösterir. There will be 2 changes to differentiate between connected or not.

 2. Hdd Boş Alan: Database’de bulunan boş alanı gösterir.

 3. Otomatik Seçici: Bu şekil göründüğünde, Otomatik Seçici aktif olduğu anlamındadır.

 4. Şimdiki Zaman: Aktif Saat ve Tarihi gösterir.

 5. Kamera Durumu: Kameranın pozisyonunu gösterir. (VG4C-EXP karttan hangi kameranın görüntü/ses kaydı yaptığını belirtir. Eğer görüntü kaydediliyorsa ‘video’ görünür, eğer göstergede bir şey yoksa monitör modundadır. Ses kaydedilirken ‘audio’görünür. Kayıt yapılmıyorsa herhangi bir şey display de görünmez.)

 6. Image function icon: Bu bölüm aşağıdaki fonksiyonları içerir:

Maskelemeyi Kaldır: Bu fonksiyonla işaretlenmiş bölgenin hareket algılama özelliğini iptal edebiliriz. Hareket algılama özelliğini kullanarak verilen alarm fonksiyonunu kapatabiliriz

Resim Çekme: Görüntü üzerinde istenen yere tıklanır. Sistem BMP formatında veritabanında depolayacağı bir resmi yakalar ve çeker. Kaydedilen görüntüye tekrar nasıl ulaşabileceğimize dair bilgi  Resim Yükleme / Resim Bastırma kısmında anlatılmıştır.

Yazı: Görüntülenmek istenen Kamera seçilir. Ekranda kamera ismi, kayıt başlama zamanı, aktif kullanım süresi bu ikon kullanılarak görüntülenebilir.

Yazı Rengi: Bu ikonu kullanarak, aşağıdaki pencerede görüldüğü gibi seçtiğiniz kameranın yazı rengini belirleyebilirsiniz. İstenen rengi seçin ve Tamam tuşuna basın.Görüntü Ayarları: Bu butonla bir kameranın görüntü şeklini değiştirebiliriz. Sadece görüntünün Parlaklığını, Keskinliğini, Doygunluğunu ve Renk ayarlarını butonları kaydırarak yapabiliriz. Sistemin orijinal ayarlarına dönmek için Varsayılan Ayarlar butonuna basılması yeterlidir.Durum Paneli'nin altında, sol fare butonu tıklanarak, aşağıda da görüldüğü üzere gizlenebilir.Kontrol Panelini Açma/Kapatma:

Bu ikon tıklandığında, Kontrol Paneli aşağıda gösterildiği gibi Görüntü Bölümü'nün sağ tarafında görüntülenir.Bu Kontrol Paneli 3 eleman içerir. Host, PTZ Kontrol ve Çıkış Kontrol. Herbir panel aşağıda gösterilmiştir.

Host: CHATEAU XP sistem Modem, LAN, İnternet ya da İntranet üzerinden on-line olduğunda bir uzak ya da yakın kullanıcı kontrol edebilir ve seçebilir.

PTZ Control: Bu her şeyden önce uzak yada yakın PTZ yada speed dome kameraların IRIS, FOCUS, ZOOM, aşağı/yukarı, sağ/sol hareketlerini, kameraların otomatik pan yada daha önce belirlenmiş pozisyonlarını kontrol etmek için kullanılır. Daha fazla bilgi için  I/O Aygıtları bölümüne bakınız.


Çıkış Port Kontrol: Bu bölüm yakın ya da uzak çıkış port kontrolü içindir. Daha fazla bilgi için  I/O Aygıtları bölümüne bakınız.

Önizleme

Kayıt boyunca, bir kullanıcı belli bir zamandaki görüntüyü seyretmek istediğinde kayıt penceresi altındaki seçtiği kamerayı işaretler.Farenin sağ tuşuna tıklar ve ön izlemeyi seçer.Takip eden pencere aşağıdaki gibidir.Ön izleme için gerekli olan zaman girilir.(Sağ üst köşedeki zaman, bu işlem için sizin belirlediğiniz zamandır.)Ön izleme için zaman oranı 1~99 dakika arasındadır.Kayıt İzleme

Aşağıdaki tanımda, görüntü dosyalarının kaydedilmesi ve resim fonksiyonunun yüklenmesi işlemlerini bulabilirsiniz.Görüntü İzleme

butonuna basın.Daha sonra istediğiniz görüntü dosyasını seçin, aşağıdaki pencere ekrana gelir.

Bu fonksiyonu aktif hale getirmeden evvel, siz kullanıcı ID ve arama seçeneğini girmelisisn.Parametre Modu

 1. Kullanıcı İsmi Girerek Arama:

 Kullanıcı ismini aramak ya kendi ay da uzak bağlantı yapan kullanıcı ismini girin.CHATEAU XP sistemine bağlı olan tüm kullanıcılar, görüntülenen resimler ve kaydedilen görüntü dosyaları veritabanında yüklüdür. Siz kullanıcı ismini bulabilirsiniz.Bütün isimler, aşağıdaki şekilde kaydırılan tablodaki listede görünmektedir. 1. Tarih olarak Arama:

Video dosyalarını tarihe göre aramak için kullanılır.(Yıl,ay ve gün olarak).

 1. Zaman olarak Arama:

Başlangıç/bitiş tarih ve zamana göre görüntü dosyalarını arar.(Yıl,ay,gün,AM/PM,saat,dakika ve saniyeye göre).

 1. Kameraya göre Arama:

Sadece, görüntü dosyası kaydeden kameralar seçilidir.Eğer orada dosya yoksa seçilmez.

Not: Bir defada en fazla 4 kamera seçilebilir.Siz 4 kameradan herhangi birini seçmek için seçilen dosyaları oynatmalıyız.Aynı anda  4 kameradan daha fazlasını görüntülemek için çalışan dosyadan çıkmanıza gerek  yoktur.

Arama parametrelerini seçtikten sonra,oynatmak için Play butonuna basın.

4 görüntü eşzamanlı olarak seyredilebilir.

Dosya Modu

Aşağıdaki ekranı görüntülemek için İzleme Panelindeki File Mode butonunu tıklayın.Ekran, sağ ve sol bölme olarak 2’ye bölünür.Sol taraf dosyadaki kaydedilen görüntüleri gösterir.İki tür görüntü dosyası mevcuttur.Sürekli ve fotoğraf görüntüler.Görüntülerin bu iki türüde, bu izleme fonksiyonuyla izlenebilir.

Dosya Modunda; siz veritabanı seviye tablosunu bulabilirsiniz. Seviyeler aşağıda görünmektedir.


 • Kullanıcı: En üst seviye kullanıcı ismidir.Kendi kullanıcı isminiz dışında, ayrıca bağlı kullanıcı isimleride görünür.Kullanıcı girişi onaylanmazsa bağlı kullanıcı ismi görülemeyebilir.

 • Veritabanı: İkinci seviye veritabanıdır.İsmi ve dosya isimleri veritabanı ayarlarından ayarlanabilir.

 • Zaman: Üçüncü seviye, zaman dosyasıdır.CHATEAU XP her gün bir zaman dosyasında görüntü dosyalarını kaydeder.Sadece daha kolay arama için değil, ayrıca hard diskte yeterli yer kalmadığında fazla yer kaplayan kayıtlar için belli bir zamandaki zaman dosyası silinebilir.

 • Kulanıcı İsmi: Dördüncü seviyede ise kullanıcı isimleri mevcuttur.Bu kullanıcı ismi, kaydedilen dosyaların olduğu kullanıcıdır.Yerel kullanıcı ismi,yerel bir kullanıcının dosyaları kaydettiği anlamındadır.Eğer kullanıcı ismi yerel bir kullanıcı ismi değilse,bunu anlamı dosyaları görüntülenen diğer CHATEAU XP kullanıcıların kaydettiğidir.

 • Dosya: 5. seviyede üç ana başlıktan oluşur. Görüntü, Resim, Klip. Sürekli şekilde görüntüler, görüntü dosyalarında kaydedilir.Resim bir fotoğraf olarak kaydedilir ve klip bir görüntü kesiti olarak kaydedilir.Siz ekranın sol kenarından istediğiniz bir dosya seçtiğinizde, fare ile çift tıklamalı yada farenin sağ butonuyla, seçili görüntüleri oynatmak için ekranın sağ tarafından arşiv görüntüleri açılır.

 • Dosya Açmak:

Dosya modunda 4 görüntü eski kayıttan açmak için farenin sağ butonu kullanılarak eş zamanlı olarak oynatılabilir.

 • Dosya İndirmek:

Diğer kullanıcı veritabanından bir dosya seçmek için Download butonu tıklanır ve siz yerel ağ üzerinde veritabanına bir dosya gönderebilirsiniz. (Yerel sitede adlandırılmış bir dosya, yerel site veritabanında depo edilebilir.)

 • Bir Görüntü Dosyası İletmek:

İletilmek istenen dosya seçilir.Farenin sağ butonuna tıklanır ve Export seçeneği seçilir.Aşağıdaki ekran görünür.Dosyalar seçilir ve daha sonra belirtilen dosya yolundaki dosyayı iletmek için Enter’a basılır. • Silmek (Bir Video Dosyası Silmek):

Sadece farenin sağ butonuna tıklayın ve bir görüntü dosyasını silmek için Delete seçilir.Silme fonksiyonu sistem sağlayıcı şifresi girildiğinde sadece çalışır.

Görüntü Dosyası İzleme

Görüntü dosya bölgesinde istenen dosya üzerine çift tıklanacak, siz aşağıda resmedildiği gibi görüntü dosyası görüntüleyebiliriz.Görüntü penceresi 4 parçadan meydana gelir. • Mesaj bölgesi

 • Kontrol Paneli

 • Video Görüntüsü

 • Görüntü zaman kaydırma paneli

Mesaj Bölgesi:

Bu bölge tıpkı kullanıcı ismi, çalışma durumu ve izleme hızı gibi görüntüyle ilgili bilgi içerir.-Kullanıcı ismi ve zaman

-Çalışma durumu (Pencere çalışma durumu, örnek  ‘çalışıyor’ yada ‘duruyor’ )

Video Görüntüleme:

Bu bölme VGUARD  kart ismi,kamera ismi ve zaman gibi bilgileri verir. • Dosyanın başlama tarih/zamanı gösterir.

 • Dosyası bitiş tarih/zamanı gösterir.

 • Gösterilen görüntünün kayıt tarih/zamanı gösterir.

Görüntü Zaman Kaydırma Paneli:Bu panel görüntü dosyası akan görüntünün gerçek zaman pozisyonunu gösterir.Siz çalışma butonu ya da fareyi kullanarak zaman işaretini sürüyerek izlemeyi hızlandırabilirsiniz.

.

İzleme Kontrol Paneli:

İzleme kontrol paneli 2 kontrol panelinden oluşur.Üstteki şekilde de görüldüğü gibi kontrol paneli basit fonksiyonları gösterir. butonuna basıldığında kontrol panelinin diğer fonksiyonları aşağıdaki gibi görünür.Kontrol panelinin bu uzantı bölümünü kapatmak için bu tuşa tekrar basılmalıdır.Her bir izleme fonksiyonu butonu aşağıda tanımlanmıştır.

 

Dur

Bu buton, akan görüntüyü durdurmak için kullanılır..Oynat

Bu buton , bazen görüntü oynatıcılarındaki Play butonuyla aynı işleme sahiptir.Hızlı yada yavaş izleme sırasında bu butona basıldığında, izleme hızı normale döner.Duraklat

Bu buton, benzer görüntü oynatıcılarındaki Pause butonuyla aynı işleme sahiptir.Hızlı veya izleme sırasında bu butona basıldığında, izleme hızı normale dönerGeri Arama

Bu buton, benzer görüntü oynatıcılarındaki Rewind butonuyla aynı işleme sahiptir.Bu butona tıklandığında, görüntü bir periyot çerçeve sayısı kadar (160 çerçeve) geri gidecektir.İleri Arama

Bu buton, benzer görüntü oynatıcılarındaki Forward butonuyla aynı işleme sahiptir.Bu butona basıldığında, görüntü bir peryot  çerçeve sayısı kadar.(160 çerçeve) ileri gidecektir.Tek Görüntüyle İleri Alma

Bu buton tıklandığında, görüntü her zaman bir görüntü ileri gider. butonu tıklanana kadar görüntü tutulur.Daha sonrada görüntü hızı normale döner.Tek Görüntüyle Geri Alma

Bu buton tıklandığında, görüntü her zaman bir görüntü geri gider. butonu tıklanana kadar görüntü tutulur. Daha sonrada görüntü hızı normale döner.Fotoğraf Çekimi

Bu buton tıklandığında, siz izlenen görüntü boyunca resimler alabilirsiniz.Yakalanan resimler BMP formatında depo edilir.Siz görüntü işleme yazılımını kullanarak yada bir printerden çıktı alarak yada kişilere mail atarak bu resmi işleyebilir ayda düzenleyebilirsiniz.(Dosya ismi otomatik olarak formatlanır, her birini ayarlamaya gerek yoktur.)

 

Görüntü Kesme İşlemine Başlamak

Görüntü izleme süreci boyunca bu butona tıklarsanız, kesme işlemi başlar.Kaydetme zamanı, kesilen görüntünü başlangıcı olacaktır.

Görüntü Kesme İşleminin Sonlanması

Görüntü izleme süresi boyunca bu butona basıldığında, kesme işlemi sonlanır.Zaman, kesilen görüntünün sonu olacaktır.

Kesilen Görüntüyü Kaydetme

Bu buton tıklandığında, görüntü dosyası benzer tarihteki kesme dosyası altında kaydedilir.Kesilen Görüntüyü İzleme

Görüntü kesildikten sonra, bu butonu tıklayarak izleyebilirsiniz.Başlık

butonu tıklayarak, görüntü penceresinde VGUARD kart ismi, kamera ismi kayıda başlama zamanı, aktif çekim süresi ve kayıt bitme süresi gibi bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

Başlık Rengi

butonunu tıklayarak, kullanıcı başlık rengini değiştirebilir.

Büyütme

Siz bir görüntünün belirtilen ebatlarını büyütmek için bu  butona tıklayabilirsiniz.Her bir tıklamada görüntü %25 oranında büyür, ve tekrar tıkladığınızda %25 oranında daha büyüyecektir.En fazla bir görüntü %200 oranında büyütülebilir.Küçültme

Bir görüntüyü %25 ölçüsünde küçültmek için bu butonu tıklayın. Aynı işlemi tekrar yaptığınızda görüntü ebatı bir %25 daha küçülecektir.Boyutu en fazla %100 oranında küçültebilirsiniz.Son

İzleme fonksiyonunu durdurmak için bu butona basın ve izleme penceresini kapatın.Hızlı İzleme ve Yavaş İzleme

İzleme hızı için kontrol paneli üsttedir.Panelin ortası tıklandığında görüntü 1x hız (standart hız) ile izlenir.Sağdaki her bir noktaya tıklandığında, hız 2, 4, 6 ve 8 oranında artar. Soldaki her bir noktaya tıklandığında, hız  1/2, 1/4, 1/6 ve 1/8 oranında artar..Resim Yükleme / Resim Bastırma

Görüntü izleme işleminde dosya modu altında bir resim seçiniz. Resim yüklemek için ekranın sağında seçili resmin üzerine çift tıklayın.Siz ayrıca kayıt yada izleme boyunca resimleri ön izleyebilirsiniz.

 • Yakınlaştırma: Resmi büyütmek için butonu tıklayın

 • Uzaklaştırma: Resmi küçültmek için butonu tıklayın.

 • Yazdırma: Seçilen resmi bastırmak için butona tıklayın (Bu fonksiyonu kullanmadan evvel yazıcı sürücü ayarlarını yapmanız gerekmektedir.)

Alarmlar

CHATEAU XP sisteminde alarm özelliği, alarm neden olma tipine göre 3 şekilde gerçekleşir:

 1. Hareket algılama özelliğinde oluşan resim değişikliğiyle meydana gelen alarm.

 2. Video sinyal kaybı nedeniyle verilen alarm.

 3. Giriş portundan gelen sinyal nedeniyle verilen alarm(Detaylı bilgi için IO Aygıtları na bakınız..)

Alarm Ayarları

Her kameranın birbirinden bağımsız alarm ayarları mevcuttur.Bununla ilgili seçenekleri ve ayar butonlarını kamera ayarları penceresinde bulabilirsiniz.Alarm ayarlarını yapmadan önce alarm ayarları bölümünde Enable alarm (Alarm Etkinleştirme) seçeneğinin seçilmiş olması gerekmektedir.Kur butonuna basarak alarm ayarları penceresine giriş yapabilirsiniz.

Alarmın Süresi

Bu fonksiyon, alarmın sonlanacağı zaman boyutunu ayarlamayı sağlar.Bu süreç boyunca yeni alarm verilmeyecektir. Önceden belirlenen süre 180 sn’dir.Bu süre min 10 sn olabilir. Ancak bu sürenin 60 sn’den fazla verilmesi önerilir

Etkinleştirme Koşulları

Alarm özelliğini önceden tanımlanan plana bağlı olarak etkinleştirebilirsiniz.Siz plana bağlı olarak etkinleştir (Activate by scheduled table) seçeneğini seçtikten sonra Schedule butonuna basın.Aşağıdaki ayar penceresi görünecektir

 1. Yeni bir Alarm Planı Eklemek

Yeni bir ayar eklemek için Yeni butonuna basın. Alarm planı içerisinde 4 farklı tekrarlama sıklığı mevcuttur.Bir kez, her gün, her hafta ve her ay öncelikle istenen tekrarlama sıklığını seçin ve daha sonra başlangıç/bitiş gün ve zamanını From ve To yazan alanlara girin. Siz alarm sağındaki seçenekleri işaretleyebilir ya da direkt olarak girebilir ve listeye yapılan düzenlemeyi eklemek için Ok butonuna basın.

Not: Eğer yapılmak istenen kayıt saati gece yarısı 12:00 ile çakışıyorsa, programlama görevinin ikiye bölünmesi tavsiye edilir. PM:6:00 ~ AM:9:00 arası bir programlama, PM:6:00 ~ PM:11:59:59 ve AM:12:00 ~ AM:9:00 olarak düzenlenebilir. 1. Planı Düzenlemek

İstenen plan üzerine gelinir,planı düzenlemek için Edit butonuna basılır.

 1. Bir Planı Silmek

Silmek istediğiniz planı seçin ve Delete butonuna basın (Silme fonksiyonu sadece, sistem sağlayıcı şifresi kullanarak gerçekleştirebilir.)

 1. Plan Penceresini Kapatmak

Close butonu yada pencereyi kapatmak için  tıklanır.

Etkinleştirme Koşulları

Alarm özelliğini önceden tanımlanan plana bağlı olarak etkinleştirebilirsiniz.Siz plana bağlı olarak etkinleştir (Activate by scheduled table) seçeneğini seçtikten sonra Schedule butonuna basın.Aşağıdaki ayar penceresi görünecektirKart Ayarları

CHATEAU XP programının bu versiyonu bir bilgisayara 4 VG4C-EXP kartın takılmasını destekler ve her bir kartın kurulumu için 4 ayar bölgesi mevcuttur.VG4C-EXP sürücüsünün ve tüm programın yüklenmesinden sonra CHATEAU XP otomatik olarak takılan VG4C-EXP kart sayısını tespit eder.Kart ayarları kameralar kayıtta olmadığı sürece yapılabilir. Bu bilgiler aşağıdaki ekranda görünebilir. Not: Ayarlar, kaydedilen ve geçerli sistem için kaydetme durumu yokken yapılabilir. Resim Boyutları Resimlerin görüntülenmesi, işlenmesi ve kaydedilmesi sırasındaki resim boyutlarını belirlemede kullanılır.Bu ayarlar kullanılan video sinyal sistemine göre de yapabiliriz.NTSC ya da PAL olarak.

NTSC sistem için resim boyutu: 640x480=480 piksel’e 640 piksel PAL    sistem için resim boyutu: 704x576=576 piksel’e 704 pikseldir. • İsim Kart isimleri VG4C-EXP kart numarasına göre 1 ile 4 arasındadır.Siz güvenlik ağlarında daha kolay yönetim için tanımlı daha kolay bir ad seçebilirsiniz

 • Kayıt Hızı

Kayıt hızı fps (saniyedeki resim sayısı) ya da spf (resmin yenilenme hızı) olarak ayarlamamamızı sağlar.( fps ve spf arasında seçim yapmak için bu çıt çıt anahtara tıklayabilirsiniz) CHATEAU XP, eğer görüntü işlemek için belirtilen hız PC’nin maximum hızını aşıyorsa, otomatik olarak CPU’nun maximum hızına göre kayıt hızını düşürecektir.(Fabrika değerleri NTSC için 30 fps, PAL için 25 fps’dir.)

 • Alarm durumunda tam hızla kayıt: Eğer kullanıcı bu özellikleri aktif hale getirmiş ise,alarm durumu söz konusu olduğunda sistem tam hızla kayıt yapacaktır. Bu fonksiyonda kullanıcı daha düşük kayıt yapması için ayar yapmış olsa bile alarm durumunda tam hıza geçecektir.

 • Çıkış Kart ayarlarını bitirmek için OK tuşuna basın.

 Kamera Ayarları

Kameralar seçilir ve görünümü aşağıdaki gibidir:

Kamera Aktif, Kamera Adı, Kaydet, Görüntüle, Ses Aktif, Video Sinyal Kontrolü, PTZ Kontrolü, Görüntü Ayarları, Alarm Aktif ve Alarm ayarları vardır.Daha fazla detay için Kayıt Ayarları bölümüne bakınız.

Sunucu Ayarları

Sunucuya bastığınızda aşağıdaki pencere görünecektirCHATEAU XP programının otomatik olarak açılması: PC’nizi açar açmaz, CHATEAU XP programıda otomatik olarak başlamasını sağlar.

Otomatik kayıt: CHATEAU XP programı başlatır başlatmaz kaydın başlamasını sağlar.

Otomatik olarak ana bilgisayara bağlanma: CHATEAU XP programını başlatır başlatmaz CHATEAU XP Server programına otomatik olarak bağlanmanızı sağlar. Sistem bundan sonra otomatik olarak aynı CHATEAU XP Server’a bağlanacaktır.Eğer CHATEAU XP Server bulunamazsa, CHATEAU XP Server başlayana kadar,sistem CHATEAU XP Server programına bağlı kalacaktır.

Sistemi otomatik olarak kapatma

Bu fonksiyonu aktif hale getirildikten sonra;Sistem Yöneticisi (Administrator) CHATEAU XP programını kapattığında, bilgisayar otomatikman kapanır.Sistemi otomatik olarak başlatma: Bu fonksiyon aktif yapıldığında, CHATEAU XP program ayarlanan zamanda PC’yi otomatik olarak kapatacaktır. Bilgisayar açıldığında, CHATEAU XP çalışmaya devam eder.Bu fonksiyon başlatıldığında, kullanıcı otomatik reset için zamanı ayarlamak için Kur’ı tıklar.Kullanıcı;ayarlar için aşağıdaki 3 seçenekten sadece birini seçebilir:a. Her gün: Kullanıcı her gün bir kez sistemi tekrar başlatmak için kurabilir.Her gün belirlenen saatte PC yeniden başlatılabilir.

b. Her hafta: Kullanıcı her hafta sistemi tekrar başlatmak için kurabilir.Her hafta belirlenen gün ve saatte PC yeniden başlatılabilir.

c. Her ay: Kullanıcı her ay sistemi tekrar başlatmak için kurabilir.Her ay belirlenen gün ve saatte PC yeniden başlatılabilir.

Not: Bu fonksiyonun ilk amacı sistemin uzun süreli operasyonlarında ortaya çıkabilecek sorunları önlemektir. Kararsızlığı azaltmak için belirlenen zamanda sistemi başlatır.

Fonksiyon aktif yapıldığında, sistem 3 özelliği otomatik olarak aktif kılacaktır.Bunlar CHATEAU XP programının otomatik olarak başlaması, CHATEAU XP Server’a otomatik bağlantı ve kayıta otomatik başlama özelliğidir.Bununla birlikte sistem başladıktan sonra orijinal kayıt moduna tekrar dönebilir ya da otomatik olarak server’a bağlanabilir.

Windows çalışma sistemi altında, bilgisayar başladığında şifre girmek isteyebilirsiniz.Eğer CHATEAU XP otomatik fonksiyonu kuruluysa, sizin şifre kurulumunu iptal etmeniz gerekecektir.(Şifre kurulumu için Windows 2000 kullanıcı menüsüne bakabilirsiniz)İstenen adımlarda şifre engelleme olmaksızın CHATEAU XP fonksiyonlarını otomatik olarak başlatmak için

Opsiyonel Uyarı Sesi.

1. Kullanıcı yok (Host Lost) : Herhangi bir link kullanıcısı düzenli bir şekilde sisteme bağlı değilse, local kullanıcı bazı diğer kullanıcıların bağlı olmadığı yönünde operatörü uyaran bir alarm verir.Alarm haritası bağlı olmayan kullanıcı zamanını ve ismini kaydeder.

2. Yerel şifre hatası (Local Login Fail) : istem çalışıyorken, eğer yanlış bir kullanıcı ismi ya da şifre girilirse bir alarm çalar ve istenen ses dosyası çalışır.

3. Uzak bağlantı şifre hatası (Remote Login Fail) : Uzak kullanıcı, uzak bir link yardımıyla sisteme bağlıysa ve uzak kullanıcı yetkili bir kullanıcı değilse ya da onun ismi yada şifresi yanlışsa, ve uzak kullanıcı tarafından host sisteme herhangi bir yanlış girişi önlemek ve yerel sistem operatörünü uyarmak için istenen bir ses dosyası çalar ve sistem bir alarm verir.

Ses seçimi:

Yukarıda sözü edilen üç durumdan herhangi birinin gerçekleşmesi halinde, kullanıcı ortak bir alarm programlayarak( Alarm Sound Bank) bir ses dosyası seçebilir, Select Sound’u seçer.Modem bağlantı zamanaşımı: Uzak erişim, kullanıcının ayarladığı zaman peryodunda bağlanamadığında modem arama yapmayacaktır.The Default zaman 120 saniyeye kuruludur.Arama 30 sn’den kısa olamaz. Bu farklı modemlerdeki farklı çipler için değişik zamanlara ihtiyaç vardır.

Modem cevap zamanaşımı: Modemler bağlanırsa, kullanıcının ayarladığı zaman peryodunda diğer modemlerden herhangi bir sinyal alamazlar.(Ayar,120 sn’dir.) Modemler otomatik olarak bağlanmayacaktır.Biz uzak erişim için tekrar bağlantıya ihtiyaç duyarız. İstenen zaman 120 sn’ye kurarız ama 30 sn’den daha kısa olmamalıdır.Farklı çiplerden meydana gelen farklı modemlerin, farklı zamanlara ihtiyacı vardır.

Dosya Genişliği (Video File Length): Video dosyasının kaydedilme zamanı 10~120 dakikadır.(Bu, dosya ölçüsünden ziyade kaydedilen zamanın genişliğidir.) Çok kısa olmayan parametreler olması ya da arama zamanının çok fazla sayıda dosyadan dolayı uzun olması tavsiye edilir.Bunun yanında Hard disklerin her bir dizininde dosya sayısında bir limit vardır.Eğer çok fazla sayıda dosya varsa, dosya yönetimi için iyi olmayacaktır.

Otomatik Tarama: ChateauRT sistem otomatik olarak kutuda kurulu zaman sayesinde bütün kamera görüntülerini belirtlen süre aralıklarında ekranda değişmeli olarak gösterecektir.

Uzaktan bağlantı ile görüntü ve Ses transferinin sağlanması


 1. Telefon Hattı (PSTN), INTERNET ve LAN üzerinden görüntü Transferi

Internet ve LAN üzerinden bağlantı kurabilmeniz için programı yüklendiğinde bilgisayarınızın Masaüstünde kısayolu oluşan ChateauXP Server Programını çalıştırıp yeni yeni bir kullanıcı adı ve şifresi girerek (buraya girdiğiniz kullanıcı adı ve şifresi sadece ChateauXP Server programını açıp kapatmak için kullanılır). Sunucu ara yüzünün çalışmasını sağlayın.
ChateauXP programının Lan ve Internet bağlantılarında kameraların takılı olduğu bilgisayarda her zaman açık olması gerekir. Uzaktan bağlanacak bilgisayarlarda açık olması gerekmez.


Öncelikle kameraların takılı olduğu bilgisayardan “set” bölümüne girerek “Kullanıcı” bölümüne klikleyin. Kullanıcı bölümü ; görüntüleri uzaktan veya kameraların takılı olduğu bilgisayardan izleyecek kişilerin tanımlandığı bölümdür. (Telefon Hattı, Internet ve LAN üzerinden bağlanacak tüm kullanıcılar bu alanda tanımlanmalıdır.)

Burada “Yeni” butonuna klikleyerek açılan “Kullanıcı Bilgileri” bölümüne uzaktan bağlanacak kişinin Kullanıcı adı ve Şifresini (Buraya tanımlanacak olan kullanıcı adı ve şifresi izleme programının kurulduğu uzak bilgisayarda Chateau XP Programını açarken kullanılan kullanıcı adı ve şifresi olmalıdır.) bu bölüme tanımlanır, yetkilerini belirtilir ve “TAMAM” butonuna basarak kullanıcı oluşturulur ve tekrar “TAMAM” butonuna basarak Sistem ayarları bölümünden çıkılır.

Uzaktaki (Kameraların takılı olmadığı) bilgisayarda yapılması gerekenler.
“Set” bölümüne girerek “Adres Defteri” butonuna klikleyin. Burada “Yeni” butonuna klikleyerek açılan “Yeni Adres” bölümünde “İsim” bölümüne herhangi bir isim verin,

Tip kısmında Telefon hattı ile bağlantı yapacağınız için (Eğer INTENET veya LAN üzerinden bağlantı kuracaksanız “Tip” “ Sunucu seçilmelidir ve Telefon / Ip No kısmına kameraların takılı olduğu bilgisayarın IP numarası yazılmalıdır.)Modem” seçin ve “Telefon No / Ip No”: Kısmına da

kameraların takılı olduğu bilgisayara bağlı olan telefon hattının numarasını yazın, “Tamam” butonuna basarak sistem ayarları bölümünden çıkın.

Alt paneldeki “LINK” butonuna tıklayarak bağlantı menüsünü açın.


Açılan menüden ”Modem” e tıklayın ve sisteminize bağlı olan modeminizin ismine sağ tuşla klikleyerek açılan “Çevir” menüsüne sol tuşla klikleyerek telefon numarası bölümünü açın ve ekranın sağ tarafındaki “…” ikonundan Adres defterine önceden girdiğiniz telefon numarasını seçip “OK” butonuna basın ve modem kısmında “Durum” bölümünde “Bağlandı” yazana kadar bekleyin ve tamama basarak ana menüye dönün. INTERNET ve LAN üzerinden bağlantı yapılacak ise TCP/IP bölümünden Adres defteri kısmına girdiğiniz ismin üzerine tıklatın ve bağlandı olunca TAMAM butonuna basarak ana menüye dönün.

Ana menüden kontrol panel butonuna bastığınızda ekranınızın sağ tarafında açılacak

Olan host kısmında kameralarınızın takılı olduğu bilgisayarın ismine çift tıklayıp “REC” butonuna basın. Karşınıza gelecek Kamera bölümünden seyretmek istediğiniz kameraları seçerek görüntü transferini gerçekleştirin.Yüklə 123,93 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.genderi.org 2023
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə