T. C. S. Ü. İİbf uluslararası İlişkiler Bölümü Kamu Diplomasisi Dersi Vİze sınavı (05. 12. 2016) AçıklamaYüklə 19,22 Kb.
tarix26.09.2017
ölçüsü19,22 Kb.
#2056
növüYazı

T. C. S. Ü. İİBF Uluslararası İlişkiler Bölümü Kamu Diplomasisi Dersi VİZE Sınavı (05.12.2016)


Açıklama: Sınav eşit değere (4 puan) sahip 25 adet test sorusundan oluşmaktadır. Ayrıca her biri 5 puan olmak üzere iki adet bonus soru bulunmaktadır. Test sorularına verilen yanıtlar optik kağıda işaretlenecektir. Sadece optik kağıda yapılan işaretlemeler dikkate alınır. Bonus soruların yanıtları soruların sonunda bulunan alana yazılacaktır. Kimlik bilgilerinizi optik kağıttaki ve sınav kağıdındaki ilgili yere yazınız. Sınav süresi 35 dk. Başarılar dilerim.

Yrd. Doç. Dr. A. Behiç ÖZCAN
NUMARASI: ADI-SOYADI: İMZA:
_______________________________________________________________________________________________________________________________

1) Yürüttüğü başarılı kamu diplomasisi çalışmaları sonucunda 2008 Olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapma hakkını elde edebilen ülke hangisidir?

A) Güney Kore B) İtalya C) Çin D) Fransa E) Brezilya2) Hard Power (Sert Güç) - Soft Power (Yumuşak Güç) ayrımını yaparak Soğuk Savaş sonrası dönemde güç kavramına yönelik küresel bakışı kökten etkileyen düşünür kimdir?

A) H. Kissinger B) J. Nye C) S. Huntington D) F. Fukuyama E) A. Wendt3) 15-16 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya’da yapılan G20 Zirvesi hangi diplomasi türüne örnektir?

A) Kamu Diplomasisi B) Siyasal Diplomasi C) Kültürel Diplomasi D) Ekolojik Diplomasi E) Ekonomik Diplomasi4) ABD için kamu diplomasisini bir ihtiyaç haline getiren olay aşağıdakilerden hangisidir?

A) 11 Eylül B) Irak’ın İşgali C) Soğuk Savaşın Sona Ermesi D) Afganistan’ın İşgali E) II. Körfez Savaşı

5) Hükümet politikalarına göre değişiklik gösteren, resmi protokol kurallarına sıkı sıkıya bağlı ve diplomasi uzmanları tarafından uygulanan diplomasi türü hangisidir?

A) Kamu Diplomasisi B) Siyasal Diplomasi C) Kültürel Diplomasi D) Ekolojik Diplomasi E) Ekonomik Diplomasi6) Hangisi Avrupa Birliği’nin kamu diplomasisi açısından bir hedefi ya da ilkesi olamaz?

A) Bölge için bir tehdit olmadığı fikrini işlemek B) Refah toplumu inşa etmek

C) Ekonomik işbirliği düzeyini artırmak D) Liberal ilkeleri yaygınlaştırmak E) Güvenli bir toplum kurmak7) Soğuk Savaş döneminde Devlet Propaganda Ofisi olarak kullandığı kurumu 21. yüzyılda değişen küresel şartlar sonucunda Devlet Konseyi Bilgi Ofisi’ne çeviren ülke hangisidir?

A) Almanya B) İtalya C) Rusya D) Çin E) ABD8) ABD kamu diplomasisi açısından bir sendrom olarak tanımlanan HHMMS sendromunda aşağıdaki eşleştirmelerden hangisi yanlış olarak verilmiştir?

A) H-Harvard B) H-Hollywood C) M-McDonald’s D) M-Microsoft E) S-Starbucks9) Hangi ülkenin diplomatı Ortadoğu’da kendi ülkesinin ve değerlerinin sevildiğini ancak dış politikasından nefret edildiğini yaptığı araştırmayla tespit etmiştir?

A) İngiltere B) İsrail C) Çin D) Rusya E) ABD10) Avrupa Birliği’nin kendi dışındaki ülkelerin toplumlarına yönelik olarak, kamu diplomasisi açısından sahip olduğu en etkili söylem/araç hangisidir?

A) Refah Perspektifi B) Güvenlik Perspektifi C) Özgürlük Perspektifi D) Barış Perspektifi E) Üyelik Perspektifi11) Dış politika bir ülkenin stratejisi olarak kabul edilirse diplomasi ve savaş hangisine karşılık gelir?

A) Taktik B) Güç C) Kaynak D) Söylem E) Liderlik

12) Her devletin kamu diplomasisinde temel aldığı ilke/ilkeler vardır. ABD için bu ilke hangisidir?

A) Terörle Savaş B) Amerika Savaşta! C) Pax Americana D) Barışın Yükselişi E) Dünya Toplumu13) Hard Power (Sert Güç) ve Soft Power (Yumuşak Güç) unsurlarının dengeli bir şekilde kombine edilmesi suretiyle ortaya çıktığı düşünülen güç türü hangisidir?

A) Egemen Güç B) Akıllı Güç C) Cazip Güç D) Hegemon Güç E) Bölgesel Güç14) Aşağıdaki diplomasi türlerinden hangisi nitelik olarak diğerlerinden tamamen farklıdır?

A)Zirve Diplomasisi B)Nükleer Diplomasi C)Parlamenter Diplomasi D)Kamu Diplomasisi E)Zorlayıcı Diplomasi15) Bir düşünceyi ya da politikayı başkalarına tek taraflı iletişimle yayma, benimsetme ve bunun için her türlü iletişim aracını kullanma faaliyetlerinin tamamına ne ad verilir?

A) Kamu Diplomasisi B) Zorlayıcı Diplomasi C) Propaganda D) Kültürel Diplomasi E) Ekonomik Diplomasi16) Sömürgeciliği Beyaz Adam’ın omuzlarına yüklenmiş bir yük olarak gören R. Kilping bu düşüncesini hangi şiirinde anlatmıştır?

A) Beyaz Adamın Sorumluluğu B) Beyaz Adamın Görevi C) Beyaz Adamın İşiD) Beyaz Adamın Yükü E) Beyaz Adamın Talihsizliği

17) ABD’nin 19. yüzyıldan beri Çin’i küresel ekonomik düzene eklemlemek için yürüttüğü ve Deng Xiaoping tarafından belirli derecede desteklenen politikaların genel adı nedir?

A) Açık Kapı (Open Door) Politikası B) Sınırlı Sömürgecilik

C) Kolonyalizm D) Demokrasi İnşası E) Doğu’nun Kızıl Yıldızı


18) Geleneksel (Siyasal) diplomasi faaliyetleri hangi aktörler arasında gerçekleşir?

A) Devlet-Kamu B) Kamu-Kamu C) Kamu-Devlet D) Ulusaşan Örgüt-Kamu E) Devlet-Devlet19) Avrupa Birliği’ni tanımlayabilecek en kısa ve en açıklayıcı ifade hangisidir?

A) İnsani bir projedir. B) Askeri bir projedir. C) Küresel bir projedir. D) Ekonomik bir projedir. E) Yeni nesilleri bilgi çağına hazırlama projesidir.20) Başka ülkeleri etkilemenin askeri ve ekonomik araç ve yöntemlerle gerçekleştirilmesi yerine kültürel öğelerle gerçekleştirilmesi anlamına gelen kavram hangisidir?

A) Yumuşak Güç B) Zorlayıcı Güç C) Hegemon Güç D) Demokratik Güç E) İnsancıl Güç

21) Aşağıdakilerden hangisi kamu diplomasisinin temel parçalarından biri değildir?

A) Ortak Çıkarlar B) Gönüllü Kuruluşlar C) İyi Yetişmiş Diplomatlar D) Haberleşme Teknolojileri E) İlişki Ağları22) Çin’în bölgesel ve küresel açıdan bir tehdit olmadığı fikrini işleyen ve böylece kamu diplomasisi açısından etkili bir söylem olarak kullandığı özel kavram hangisidir?

A) Barışın Yükselişi B) Barış Düzeni C) Küresel Barış D) Dünya Barışı E) Barışan Dünya

23) Aşağıdakilerden hangisi “Bilgilendirme Esasına Dayalı İletişim” uygulayan toplumların genel bir özelliği değildir?

A) Bireyselcidir B) Dönüşümcüdür C) Tek-taraflı iletişim kurar D) Düşük bağlamlı ilişki kurar E) Ritüelcidir24) 1978-1989 yılları arasında Çin’in liderliğini yapmış olan Deng Xiaoping, uluslararası toplumla ilişkileri geliştirmesi nedeniyle 1985’te hangi dergi/gazete tarafından “Yılın Adamı” seçilmiştir?

A) Bild B) Time C) Washington Post D) Forbes E) The Week25) Siyasal diplomasinin toplumlar arasında ördüğü yüksek zihinsel duvarların aşılması bakımından en etkili dış politika aracı olarak hangisi tercih edilmektedir?

A) Ekonomik Diplomasi B) Kamu Diplomasisi C) Kültürel Diplomasi D) Propaganda E) Geleneksel Diplomasi


_______________________________________________________________________________________________________________________________
BONUS-1) Bonus soru sorulacağı duyurulan kitabın tam ve orijinal adı nedir? TWITTER FOR DIPLOMATS

BONUS-2) Sosyal medyada diplomatlar bürokratik kurallara hangi sıklıkla başvurmalıdır? ASLA
Yüklə 19,22 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə