PROIECT DIDACTIC
Unitatea de învăţământ: Şcoala cu clasele I – VIII Nr.1 Runcu
Profesor : Hălăciugă Mirabela Luminiţa
Aria curriculară: Matematica şi ştiinţe
Disciplina: Biologie
Clasa: a V- a
Data :17.noiembrie. 2009
Unitatea de învăţare : Organele vegetative ale plantei şi funcţia de nutriţie
Subiectul lecţiei: Funcţiile frunzei-lucrări şi aplicaţii practice
Resurse de timp: 50 de minute
Tipul lecţiei: consolidare de cunoştinţe
Scopul lecţiei: consolidarea cunoştinţelor despre alcătuirea internă a frunzei pentru evidenţierea relaţiei dintre structura şi funcţiile frunzei, dintre acestea şi factorii de mediu.
Competenţe specifice:
1.2 Stabilirea relaţiei factori de mediu- plante
1.4 Explicarea alcătuirii generale a unei plante cu flori
2.1 Utilizarea de metode şi mijloace adecvate explorării/ investigării lumii vegetale
2.2 Realizarea de activităţi experimentale şi interpretarea rezultatelor
5.1 Utilizarea în viaţa cotidiană a cunoştinţelor de biologie vegetală
Obiective operaţionale: Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei elevii trebuie:
O.1: să pună în evidenţă procesul de fotosinteza prin producerea de oxigen;
O.2: să pună în evidenţă procesul de fotosinteza prin procedeul bazat pe evidenţierea substanţelor organice sintetizate
O.3: să evidenţieze procesul de respiraţie prin procedeul bazat pe consumul de oxigen
O.4: să evidenţieze procesul de transpiraţie cu ajutorul unui clopot de sticlă
Resurse procedurale: lucrul cu manualul, experimentul, învăţarea prin descoperire,demonstraţia , explicaţia, demonstraţia şi conversaţia euristică
Resurse materiale :
- Pentru activitatea frontală: prezentare ppt. - Fotosinteza
-
Pentru fiecare elev : fişe de lucru;material biologic viu
-
Pentru fiecare grupă: material vegetal proaspăt , preparat microscopic, microscop
Organizarea activităţii :frontală, individuală şi pe grupe.
Anticiparea dificultăţilor :
- asigurarea unui fond de documentare în vederea întrebărilor suplimentare
-reorganizarea grupelor în cazul deteriorării materialului didactic
Evaluare : formativă -prin chestionare orală şi prin rezolvarea de exerciţii
Bibliografie :
-
Ardelean A., Mohan G., Mihail Aurora., - Biologie – manual pentru clasa a V-a, Ed. All Educaţional, 2000
-
Dobran Florea – Biologie - manual pentru clasa a V-a, Ed. Teora, 2000
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Nr.
Crt.
|
Etapele lecţiei
|
Competenţe
specifice
|
Activitatea profesorului
|
Activitatea elevilor
|
Resurse procedurale
|
Resurse materiale
|
Metode de evaluare
|
Resurse de timp
|
1
|
Moment
organizatoric
|
|
-Notez elevii absenţi
- verific dacă existăcondiţii optime pentru desfăşurarea lecţiei
- solicit elevilor să-şi pregătească cele necesare desfăşurării lecţiei
|
- elevul de serviciu spune absenţii
- îşi pregătesc cele necesare lecţiei
|
Conversaţia
euristică
|
|
|
2”
|
2
|
Verificarea
cunoştinţelor
|
|
-Verific cunoştinţele elevilor din lecţia anterioară - ,,Funcţiile frunzei” solicitând denumirea funcţiilor
|
-răspund întrebărilor, numind funcţiile:
fotosinteza, respiraţia, transpiraţia
|
Conversaţia
euristică
|
Prezentare ppt.
|
|
3”
|
3
|
Captarea atenţiei
|
|
-Solicit elevilor definirea proceselor care se desfăşoară în cadrul ficărei funcţii
( fotosinteza, respiraţia şi transpiraţia).
|
-Elevii răspund solicitării:
-definesc procesele de fotosinteză , respiraţia şi transpiraţia
|
Conversaţia
euristică
|
|
|
3”
|
4
|
Anunţarea temei şi a obiectivelor
|
|
-anunţ şi scriu pe tablă subiectul lecţiei
” Funcţiile frunzei” şi prezint pe scurt obiectivele de realizat pe parcursul şi la finalul lecţiei
|
-notează titlul lecţiei în caiete şi urmăresc obiectivele
|
Conversaţia
euristică
|
|
|
2”
|
5
|
Dirijarea îvăţării
|
O1
O2
O3
O4
| -
Profesorul împarte clasa pe grupe:
-
Prima grupă primeşte fişa de lucru şi are ca sarcină să evidenţieze fotosinteza prin producerea de oxigen.
-
Secţionaţi oblic o ramură de ciuma – apelor şi introduceţi-o cu vârful în jos într-o eprubetă cu apă. Puneţi eprubeta la lumina solară. Ce aţi observat?
-
Pentru a demonstra ca aceste bule sunt de oxigen se pun 4 – 5 ramuri de ciuma- apelor într-un vas cu apa şi se acoperă cu o pâlnie aşezată cu gura în jos. Peste gâtul pâlniei se aşează o eprubetă cu apă , cu gura în jos, în aşa fel încât ea să rămână plină cu apă( nivelul apei din vas trebuie să depăşească partea de sus a pâlniei). La lumină bulele de gaz degajate se ridică prin gâtul pâlniei, împingând apa în jos. Ridicaţi eprubeta din apă, astupând-o cu degetul, şi introduceţi apoi în interiorul ei un chibrit aprins, fără flacăra. Ce aţi observat?
-
A doua grupă primeşte fişa de lucru şi are ca sarcină să evidenţieze procesul de fotosinteză prin procedeul bazat pe evidenţierea substanţelor organice sintetizate .
-
Luaţi un ghiveci cu o muşcată şi ţineţi-l la întuneric 5-6 zile, dupa care acoperiţi o frunză cu o bandă ingusta de staniol, iar frunza o fierbeţi în alcool, pentru a dizolva clorofila. Puneţi apoi frunza într-o soluţie de iod. Ce aţi constatat?
-
A treia grupă are primeşte fişa de lucru şi are ca sarcină să evidenţieze procesul de respiraţie prin procedeul bazat pe consumul de oxigen
-
Introduceţi material vegetal( seminţe încolţite, frunze) într-un balon, puneţi dopul şi plasaţi-l la întuneric. După câteva ore introduceţi în balon o lumânare aprinsă ce se întâmplă? De ce în balonul martor nu se întâmplă acelaşi lucru?
-
A patra grupă primeşte fişa de lucru şi are ca sarcină să evidenţieze procesul transpiraţie cu ajutorul unui clopot de sticlă
-
Luaţi un ghiveci cu o plantă. Acoperiţi pământul cu o foiţă de staniol . Puneti ghiveciul sub un clopot de sticlă. Ce aţi observat?
|
- realizează că din partea secţionată se degajă bule de gaz, dacă se îndepărtează sursa de lumină degajarea bulelor de gaz încetează.
-Demonstreză că oxigenul este cel care c întreţine ardereadeorece chibritul va începe să ardă cu o flacăra vie.
-constată că zona acoperită rămâne albicioasă, iar restul se colorează în albastru. Explicaţia este următoarea: amidonul s-a format numai în părţile din frunză care au venit în contact cu lumina. El este cel care , cu iodul, se colorează în albastru.
Constată: =lumânarea se stinge deoarece s-a consumat oxigenul, iar în balonul martor lumânarea nu se stinge deoarece nu a fost acoperit iar oxigenul nu s-a consumat.
-Demonstrează că după un timp, pereţii clopotului de sticlă se aburesc şi se formează picături de apă. Asfel am demontrat ca plantele transpiră.
|
Învăţarea prin descoperire
Experimentul
Experimentul
Demonstraţia
Demonstraţia
Demonstraţia
Experimentul
Demonstraţia
|
|
|
30”
|
6
|
Conexiune inversă
|
|
-Distribui elevilor fişe de lucru pentru consemnarea unor observaţii din cadrul eperimentelor desfăşurate
|
- completează fisa de lucru
|
|
|
|
6”
|
7
|
Fixarea cunoştinţelor
|
|
Recomand evaluarea încrucişată a fişelor de lucru şi ofer variantele corecte de rezolvare a sarcinilor propuse, clarificând eventualele dificultăţi sesizate în cadrul acestei secvenţe
|
- răspund solicitării şi predau profesorului fişele de lucru evaluate
|
Explicaţia
|
|
Evaluare scrisă, individu-ală
|
3”
|
8
|
Evaluarea
|
|
Notez în catalog elevii care au au avut o contribuţie activă şi valoroasă la desfăşurarea lecţiei
|
-elevii nominalizaţi prezintă carnetele de note
|
Conversaţia
|
|
1”
|
GRUPA I
Materiale necesare: plante de acvariu, pahar de sticlă, eprubete, pâlnie, lama de ras, a.
-
Secţionaţi oblic o ramură de ciuma – apelor şi introduceţi-o cu vârful în jos într-o eprubetă cu apă. Puneţi eprubeta la lumina solară. Ce aţi observat?
-
Pentru a demonstra ca aceste bule sunt de oxigen se pun 4 – 5 ramuri de ciuma- apelor într-un vas cu apa şi se acoperă cu o pâlnie aşezată cu gura în jos. Peste gâtul pâlniei se aşează o eprubetă cu apă , cu gura în jos, în aşa fel încât ea să rămână plină cu apă( nivelul apei din vas trebuie să depăşească partea de sus a pâlniei). La lumină bulele de gaz degajate se ridică prin gâtul pâlniei, împingând apa în jos. Ridicaţi eprubeta din apă, astupând-o cu degetul, şi introduceţi apoi în interiorul ei un chibrit aprins, fără flacăra. Ce aţi observat?
GRUPA II
Materiale necesare: Frunze de muşcată, pahar de sticlă, eprubete, pâlnie, lama de ras, alcool, foiţa de staniol, iod.
-
Luaţi un ghiveci cu o muşcată şi ţineţi-l la întuneric 5-6 zile, dupa care acoperiţi o frunză cu o bandă ingusta de staniol, iar frunza o fierbeţi în alcool, pentru a dizolva clorofila. Puneţi apoi frunza într-o soluţie de iod. Ce aţi constatat?
GRUPA III
Materiale necesare: material vegetal, balon, dop
-
Introduceţi material vegetal( seminţe încolţite, frunze) într-un balon, puneţi dopul şi plasaţi-l la întuneric. După câteva ore introduceţi în balon o lumânare aprinsă ce se întâmplă? De ce în balonul martor nu se întâmplă acelaşi lucru?
GRUPA IV
Materiale necesare: ghiveci cu plante, clopot sau borcan de sticlă, staniol
-
Luaţi un ghiveci cu o plantă. Acoperiţi pământul cu o foiţă de staniol . puneti ghiveciul sub un clopot de sticlă. Ce aţi observat?
FIŞĂ DE LUCRU
-
Ce fel de gaz se degajă în prezenta luminii şi ce proces aţi demonstrat voi?
-
De ce s-a aprins chibritul şi cum se numeste gazul care întreţine arderea?
-
Cum explicaţi că partea din frunză acoperită cu staniol rămâne albicioasă?
-
Cum demonstraţi că plantele transpiră?
Dostları ilə paylaş: |