Toshkent shahar
Yunsobod tumani
327- maktabning
Biologiya fani o`qituvchisi
Muxamedova Nargizaning
“Zamburug`lar bo`limi
Mog`or zamburug`lari”
mavzusidagi dars ishlanmasi
6-sinf II-chorak
Botanika
Mavzu: Zamburug`lar bo`limi. Mog`or zamburug`lari
Darsning maqsadi:
-
Talimiy –zamburug`lar bo`limiga kiruvchi organizmlarning tuzilishi, zamburug`larning xilma –xilligi, mog`or zamburug`larining xususiyatlari va ahamiyati haqida ma`lumot berish.
-
Tarbiyaviy –o`quvchilarga atrof –muhitni muhofaza qilish, undagi tirik mavjudodlarning ahamiyati haqidagi tushunchalarni singdirish, ekologik, gigiyenik tarbiya berish.
-
Rivojlantiruvchi –yer yuzasida uchraydigan tirik mavjudodlar haqidagi ma`lumotlarni kengaytirish, mustaqil fikirlash, kuzatish taqqoslash ko`nikmalarini shakllantirib borish, tajribalar o`tkazish, mikroskop bilan ishlash tajribasini mustahkamlab borish.
Dars turi: yangi bilimlar berish.
Dars usuli: suhbat, og`zaki so`rov, aqliy hujum , tushunchalar tahlili, interfaol usullar.
Dars jihozi: rasm tarqatmalar, slaydlar, elektron darslik .
Darsning borishi:
-
Tashkiliy qism-3 minut
Salomlashish, davomatni aniqlash, o`quvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirish.
-
Uyga vazifani baholash-10 minut
O`tilgan mavzu:
Kasallik paydo qiluvchi bakteriyalar.
O`tilgan mavzu yuzasidan savollar, tarqatmalar tarqatilib, o`quvchilarning mavzu yuzasidan olgan ma`lumotlari so`rab, baholanadi.
Savollar:
-
Bakteriyalar qanday mavjudotlar ?
-
Bakteriyalar ko`zga ko`rinmaydigan mayda tirik mavjudodlar.
-
Bakteriyalarni o`rganuvchi fan qanday nomlanadi ?
-
Bakteriyalarni mikrobiologiya fani o`rganadi.
-
Bakteriyalar qanday tuzilishga ega ?
-
Bakteriyalar bir hujayrali tirik mavjudotlar bo`lib tanasi bitta sodda tuzilgan hujayradan iborat.
-
Bakteriyalarning hujayra shakllari qanday bo`lishi mumkin ?
-
Bakteryalarning hujayra shakllari sharsimon, tayoqchasimon, bukilgan bo`lishi mumkin va shunga ko`ra bakteriyalar 3 ta guruhga ajratiladi
-
Sharsimon bakteriyalar -kokklar
-
Tayoqchasimon bakteriyalar- batsillalar.
-
Egilgan bakteriyalar -spirillalar.
-
Bakteriyalar tabiatda qanday ahamiyatga ega ?
-
Bakteriyalar tabiatda moddalar aylanishida ishtirok etadi. Chirituvchi, achituvchi bakteryalar muhim amaiyatga ega ?
-
Qanday bakteriyalar parazit bakteriyalar hisoblanadi ?
-
Tirik o`simlik, hayvon va odam organizimida yashab oziqlanib turli kasalliklarni keltirib chiqaruvchi bakteriyalar parazit bakteriyalar deyiladi.
-
Ular organizmga qanday kiradi?
-
Parazit bakteriyalar organizimga havo, ovqat,suv, teridagi jarohat orqali kirishi mumkin.
-
Bu bakteriyalar odamlarda qanday kasalliklarni keltirib chiqarishi mumkin ?
-
Sil, terlama, bo`g`ma, vabo, o`lat kabi kasalliklar bakteriyalar orqali tarqaladi.
-
Qaysi o`simliklar bakteriyalarni o`ldiradigan moddalarni ishlab chiqaradi ?
-
Gledichiya ,archa, yong`oq, terak, shunday moddalarni ishlab chiqaradi.
-
Kasallik paydo qiluvchi bakteriyalarga qarshi kurashda qanday choralar ko`rish lozim ?
-
Ularga qarshi kurashishda shahar va qishloqlarni, uy joylarni ozoda saqlash, xonalarni shomollatib turish, emlash ishlarini olib borish juda muhim.
-
Asosiy qism -20minut
Yangi mavzu rejasi
-
Zamburug`lar bo`limi, ularning tuzilishi, xilma-xilligi
-
Mog`or zamburug`larining tuzilishi
-
Mog`or zamburug`larining ko`payishi
-
Mog`or zamburug`larining ahamiyati
Yer yuzasida qanday tirik mavjudotlar borligini bilasiz?
O`quvchilarning javoblari tinglanadi:
-
Masalan, o`simliklar, hayvonlar, odamlar, bakteriyalar….
Zamburug`lar qanday mavjudotlar ekanligi haqida ma’lumotga egamisiz?
Masalan, qo`ziqorinlar haqida bilasizmi?
O`quvchilar qo`ziqorinlar haqida o`zlari bilgan ayrim ma’lumotlarni aytib o`tishlari mumkin.
-
Ular o`ziga hos tuzilgan
-
O`simliklardan farq qiladi
-
Ularni faqat ayrim joylarda uchratish mumkin
-
Ularni ba’zilarini iste’mol qilish mumkin
-
Ayrimlari zaharli bo`lishi mumkin
-
Ular nam, chirindiga boy tuproqlarda o`sadi.
O`qituvchi tomonidan o`quvchilar bergan javoblari rag`batlantiriladi.
Zamburug`lar haqidagi ma’lumotlar beriladi.
Zamburug`lar o`ziga xos organizmlar bo`lib, vegetativ, tanasi ildiz, poya va barglarga bo`linmagan.
Ularning hujayralarida plastida va xrolofill bo`lmaydi. Zamburug`lar ham bakteriyalarga o`xshb tayyor organik moddalar bilan saprofit va parazit holda oziqlanadi. Zamburug`larning vegetativ tanasi mitseliy deb ataladi. Mitseliy gifa deb ataladigan ingichka ipchalar yig`indisidan iborat. Zamburug`lar vegetativ , jinssiz, jinsiy yo`llar bilan ko`payadi. Yer yuzasida zamburug`larning 100 mingdan ortiq turu fanga ma’lum. O`zbekistonda 3000ga yaqin turi uchraydi. Zamburug`larni tuzilishiga ko`ra mog`or, achitqi, qalpoqchali va parazit zamburug`larga ajratish mumkin.
Zamburug`larni xilma-xilligini o`rganish, mog`or zamburug`ini tuzilishini o`rganish uchun keling tajriba o`tkazib ko`ramiz.
(O`qituvchi oldindan tayyorlab qo`yilgan non yoki kesilgan mevani ya’ni ustini po`panak-mog`or bosgan mahsulotni ko`rsatadi va bu ham zamburug`larning o`ziga xos turi ekanligi haqida ma’lumot aytib o`tadi).
Zamburug`larni kuzatish uchun buyum oynachasiga bir tomchi suv tomizilib mog`or zamburug`idan kichik bir bo`lakchani qo`yib kuzatiladi. O`quvchilar preparatni kuzatib, mog`or zamburug`I tuzilishi haqida ma’lumot o`rganadilar. Mikroskop orqali kuzatilganda mog`or zamburug`ining tanasida mayda gifalarini ko`rish mumkin.
Mog`or zamburug`ining yashashi uchun, ko`payishi uchun namlik, issiqlik, oziq kabilar bo`lishi lozimligi yorug`lik zarur emasligi haqidagi ma’lumotlar ham aytib o`tiladi. Mikroskopda ko`rgan zamburug`ni rasmini o`quvchilar daftarlariga chizib oladilar.
Zamburug’larning mikroskopda ko’rinishi
Mog`or zamburug`larining ahamiyati haqida slayd orqali ma`lumot olinadi: mog`or zamburug`laridan qimmatli dori penisillin olinadi. Mog’or zamburug’lari
o`simlik va hayvonlarni o`sishini tezlashtiradi chorva mollarining mahsuldorligini oshiradi .Mahsulotlar mog`oralmasligi uchun sovitgichlarda saqlanishi mumkin.
-
Mustahkamlash-10 minut
Yangi mavzuni mustahkamlash uchun interfaol usullardan foydalanish mumkin, masalan tushunchalar taxlilini “Cho`qqiga intilamiz” o`yini tarzda o`tkazish mumkin. Sinif jamoasi 3 ta guruhga ajratilib,tushunchalar yozilgan tarqatmalar orqali ma`lumotlarni mustahkamlanadi.
Saprofit Parazit
Mitseliy Gifa
Mog`or zamburug`i Spora
Sporangiy Jinsiy ko`payish
Jinssiz ko`payish Zigota
Qaysi guruhdagi o`quvchilar tushunchalarni to`g`ri va tez tahlil qilib bersalar shu guruhdagi o`quvchilar g`olib bo`ladilar.
|
Parazit
|
|
Jinsiy ko`payish
|
Gifa
|
Jinssiz ko`payish
|
Mog`or zamburug`i
|
Mitseliy
|
Saprofit
|
Zigota
|
Sporangiy
|
I-guruh II-guruh III-guruh
Saprofit- tayyor organik moddalarni parchalab, oziqlanish usuli
Parazit-boshqa mavjudotlar tanasida yashab oziqlanish
Mitseliy-zamburug`larning vegetativ tanasi
Gifa- zamburug` tanasidagi mayda ipchlar
Mog`or zamburug`i- zamburug`larning alohida guruhi, mahsulotlarni mog`orlashiga sabab bo`ladi.
Spora-ko`payishi uchun yordam beruvchi qismi
Sporongiy- sporalar yetiladigan sharsimon bo`rtma
Jinsiy ko`payish- zamburug`larning ko`payish usuli
Jinssiz ko`payish- zamburug`larning yaxshi sharoitda ko`payish usuli
Zigota-yangi organizm
-
O`quvchilarni rag`batlantirish
Darsda faol ishtirok etgan o`quvchilar rag`batlantiriladi.
Hayot yo`limizda daraxtlar, suvlar
Qadrdon do`st yanglig` biz bilan hamroh
Ular dilda qo`zg`ar asl orzular
Sevinch bag`ishlar har qatra, har giyoh.
Ha inson, tabiat farzandi ,shohi
Farzandlik farzini etmagil unut
Qatrani bulg`ama, sindirma shoxni
Oftobing va yering qadrin ulug` tut.
-
Dars yakuni -2 minut
Uyga vazifa berish.
Barcha o`quvchilarimizga rahmat. Aziz o`quvchilar mana bugun darsimiz davomida yer yuzuda yashovchi yana bir tirik mavjudotlar zamburug`lar, ularning bir turi- mog`or zamburug`lari haqida ma’liumotlarni o`rganib chiqdik. Sizlar uyda yana shu mavzuni takrorlab, mustahkamlab o`rganib chiqing .Oldingi o`rgangan tirik mavjudotlarimiz bakteriyalarga taqqoslab, fikrlaringizni yozib, rasmlar orqali ifodalab kelishingiz lozim. Kelgusi darsimizda zamburug`lar haqidagi ma’lumotlarimizni yanada kengaytirib, achitqi zamburug’lari qalpoqchali,parazit zamburug`lar haqida ma’lumotlarni o`ganamiz.
Xayr darsimiz tugadi.
Dostları ilə paylaş: |