Metadane scenariusza



Yüklə 9,94 Kb.
tarix02.12.2017
ölçüsü9,94 Kb.
#13502

„Człowiek – to brzmi dumnie” – obrachunek z moralnością i historią w opowiadaniach Tadeusza Borowskiego

1. Cele lekcji

a) Wiadomości


Uczeń zna biografię Tadeusza Borowskiego i wybrane opowiadania jego autorstwa (Pożegnanie z Marią, Proszę państwa do gazu).

Uczeń wie, czym był holokaust. Zna znaczenie słowa nihilizm.


b) Umiejętności


Uczeń potrafi porównać dwa dzieła i wskazać różnice w postrzeganiu człowieka przez Tadeusza Borowskiego i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Uczeń definiuje pojęcie nihilizm, eksterminacja, holokaust.


2. Metoda i forma pracy


Metoda podająca i heureza: przedstawienie biografii T. Borowskiego w formie referatu przygotowanego przez jednego z uczniów. Nauczyciel sprawdza wiadomości klasy na temat faktów z II wojny światowej, przede wszystkim dotyczących obozów koncentracyjnych
i holokaustu.
Głośna lektura fragmentów opowiadań i ich analiza jako wstęp do dyskusji na temat kondycji moralnej człowieka w ocenie autora Pożegnania z Marią.

3. Środki dydaktyczne


  1. Zdjęcia przedstawiające więźniów Oświęcimia.

  2. Kopie opowiadań Tadeusza Borowskiego.

4. Przebieg lekcji

a) Faza przygotowawcza


Przypomnienie historii niemieckich obozów koncentracyjnych i znaczenia terminu holokaust.

b) Faza realizacyjna


Przedstawienie biografii T. Borowskiego: życie poety przed wybuchem II wojny światowej, aresztowanie i Oświęcim, wyzwolenie, trudna rzeczywistość poza krajem (Niemcy, Francja), odnalezienie Marii Rundo i ślub, 1947 – publikacja tomu Pożegnanie z Marią, próby samobójcze, wstąpienie do partii i zachłyśnięcie komunizmem, samobójcza śmierć.

Opis rzeczywistości obozowej w opowiadaniach Tadeusza Borowskiego.



  1. Pogarda dla słabości, cynizm, zwierzęca przebiegłość – warunki przetrwania
    w obozie.

  2. Człowiek pozbawiony człowieczeństwa – sprowadzenie zachowań jednostki do determinizmu biologicznego.

  3. Brak emocji w opisie tragedii obozu koncentracyjnego.

  4. Czy opowiadania obozowe T. Borowskiego możemy nazwać nihilistycznymi?

  5. Co to jest nihilizm?

Piętno Oświęcimia.

  1. „Wspomnienie obozów będzie szło z nami przez całe życie, choć jesteśmy ludźmi jak wszyscy inni na ziemi. Ale na ręku wytatuowano nam numery na znak, że byliśmy niewolnikami” (T. Borowski). Doświadczenie obozu koncentracyjnego i jego wpływ na postrzeganie rzeczywistości z perspektywy wolnego już człowieka.

  2. Doświadczenie obozów koncentracyjnych a kondycja moralna człowieka XX wieku.

  3. Spustoszenie moralne wywołane wojną.

c) Faza podsumowująca


Opowiadania Tadeusza Borowskiego jako wyraz „zawiedzionej miłości do świata i ludzi”, czy może świadectwo „pasji moralnej” pisarza?
Próba refleksyjnej analizy twórczości obozowej autora Pożegnania z Marią.

5. Bibliografia


  1. Bolecki W., Inny świat Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Warszawa, WSiP 1994.

  2. Borowski T., Utwory wybrane, oprac. A. Werner, Wrocław, Ossolineum 1991,
    BN I 276.

6. Załączniki

a) Zadanie domowe


Przypomnij sobie Inny świat Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Porównaj sposoby postrzegania i opisu rzeczywistości przez obydwu autorów. Jaki ślad pozostawiło doświadczenie obozowe na ich dalszym życiu?

7. Czas trwania lekcji


90 minut

8. Uwagi do scenariusza


Scenariusz jest przewidziany na dwie godziny lekcyjne. Pierwsza będzie przywołaniem tragicznej biografii Tadeusza Borowskiego. Tutaj też zostanie zarysowany obraz historycznych okoliczności, które tak silnie ukształtowały światopogląd pisarza.

Druga część zajęć będzie analizą dwóch opowiadań Borowskiego. Podsumowaniem lekcji może być próba porównania dwóch wizji człowieczeństwa w powojennym świecie. Wizji Tadeusza Borowskiego z jednej strony i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego z drugiej.
Yüklə 9,94 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə