Ameliyathane dişi anestezi ve sedasyon uygulama prosedüRÜYüklə 16,1 Kb.
tarix21.06.2018
ölçüsü16,1 Kb.
#50505AMELİYATHANE DIŞI ANESTEZİ VE SEDASYON UYGULAMA PROSEDÜRÜDOKÜMAN NO

AH.PR.02


YAYIN TARİHİ

01.08.2017REVİZYON TARİHİ

0


REVİZYON NO

00


SAYFA

/2

1.AMAÇ: Ameliyathane dışı alanlarda uygulanacak olan anestezi ve sedasyon sırasındaki izlenecek yolların ve uyulması gereken kuralların tanımlanması.
2.KAPSAM: Hastanemizin Doğumhane , Radyoloji ve Gastroloji ünitelerini kapsar.

3.TANIMLAR: Ameliyathane dışı alanlarda gerektiğinde anestezi ve sedasyon uygulanabilmektedir. Bu alanlar şunlardır;

3.1.Gastroenteroloji ( endoskopik girişimler sırasında ),

3.2.Doğumhane (ağrısız doğum, probe, kürtaj vb.)

3.3.Radyoloji (BT-MR çekimlerimde )


4. KISALTMALAR:-
5. SORUMLULAR: Tüm doktor, hemşire, ebe, anestezi teknisyenler ve sağlık çalışanları.
6.FAALİYET AKIŞI

6.1.Ameliyathane Dışı Anestezi Uygulaması:

6.1.1.Anestezi uygulamaları sadece anestezi uzmanı ve anestezi uzmanları denetiminde anestezi teknikeri/ teknisyeni tarafından yapılabilir. Anestezi uygulanacak alanda mutlaka “acil müdahale çantası” bulunmalıdır. Bununla beraber, monitorizasyon yapılabilecek şartlar sağlanmalı ve oksijen kaynağı ve pulse oksimetre hazır olmalıdır.

6.1.2.Anestezi uygulaması hakkında anestezi bölüm yetkilisi bilgilendirilir. Anestezi bölüm sorumlusu programlamayı yapar.

6.1.3.Anestezi uzmanı anestezi uygulanacak olan hastayla görüşerek anestezi öncesi değerlendirme yapar hasta ve hasta yakınlarını anestezi uygulaması ile ilgili bilgilendirir ve onay için Anestezi Rıza Belgesi” ni kullanır.

6.1.4.Anestezi teknikeri/ teknisyeni anestezide kullanılacak ilaçların bulunduğu çantayla anestezi uygulanacak birime gider ve alanı anestezi uygulamasına hazırlar. Hasta anestezi teknikeri/teknisyeni tarafından monitorize edilir veya pulse oksimetre kullanılarak veriler kontrol edildikten sonra , (EKG,SpO2 ve NİBP)damar yolunu açar . Hastanın yaş ve cinsiyetine uygun havayolu, laringoskop ve uygun bleyd, endotrakeal tüp, stile, yüz maskesi, aspirasyon sondası hazırlanır.

6.1.5.Anestezi uygulaması sırasında Ameliyathane Dışı Anestezi/ Sedasyon Uygulama Formu” anestezi teknikeri/teknisyeni tarafından doldurulur ve anestezi uzmanı kayıtları kontrol ederek onaylar.

6.1.6.Anestezi sonrasında hasta birim içinde takip edilir. Tam derlenme anestezi uzmanı tarafından klinik durumu değerlendirilir.

6.1.7.Hasta interne edilmiş ise yattığı servisteki sorumlu hemşiresinin refakatinde tekrar odasına çıkar.

6.1.8.Hasta interne edilmemişse, anestezi sonrası hakkında bilgilendirilmiş olan yakınlarının refakatinde hastaneden çıkar.

6.2. Ameliyathane Dışı Sedasyon Uygulaması:

6.2.1.Sedasyon uygulamaları gastroenteroloji birim sorumlusu hekim tarafından uygulanabilir ve ilgili hekimin sorumluluğundadır. Birim sorumlusu sedasyonla ilgili olarak hasta ve yakınlarını bilgilendirir. Sedasyon uygulanacak alanda “acil müdahale çantası” bulunmalıdır. Birim hemşiresi gerekli hazırlıkları yapar. Sedasyon uygulaması öncesinde ve uygulama süresince hastanın vital parametreleri 5 dakika aralıklarla ölçülür ve kaydedilir.( Satürasyon, nabız hızı ve TA ) İşlem sırasında satürasyon ve nabız hızı sürekli monitorize veya pulse oksimetre kullanılarak izlenir.

6.2.2.Hasta girişim sonrasında birim içindeki katta odasında takip edilir. Hasta yatağı başında O2 kaynağı ve gerekirse aspiratör hazır bulundurulur. Yaşına uygun bilinç düzeyinde ise hasta taburcu edilir. Bu süreçte yaşanacak herhangi bir problemde anestezi ekibinden destek istenir.

6.2.3.Hasta interne edilmiş ise yattığı servisteki sorumlu hemşiresinin refakatinde tekrar odasına çıkar. Hasta interne edilmemişse, anestezi sonrası hakkında bilgilendirilmiş olan yakınlarının refakatinde hastaneden çıkar. Hasta ve yakınlarının girişim sonrasıyla ilgili bilgilendirmeyi kavradıklarından emin olunmalıdır.


7.İLGİLİ DÖKÜMANLAR:

7.1. Ameliyathane Dışı Anestezi/ Sedasyon Uygulama FormuHazırlayan

Kontrol Eden

Onaylayan

Kalite Direktörü


Kalite Direktörü


Başhekim

Yüklə 16,1 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©www.genderi.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə